Jednou vetou

Putin informoval Asada, že mu dodá systém S-300

Ruský prezident Vladimir Putin a sýrsky prezident Bašár Asad

foto: archív, TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin informoval v pondelok sýrsku hlavu štátu Bašára Asada, že dodá jeho armáde raketový systém protivzdušnej obrany S-300. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie Kremľa.

„Ruský prezident informoval (Asada) o rozhodnutí prijať niekoľko dodatočných opatrení na zaistenie bezpečnosti ruských vojakov v Sýrii a na posilnenie protivzdušnej obrany tejto krajiny vrátane dodania moderného systému protivzdušnej obrany S-300 Sýrii,“ uviedol Kremeľ.

Rusko dodá Sýrii raketový systém protivzdušnej obrany S-300

Krátko predtým sa k záležitosti vyjadril hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Na novinársku otázku, či dodanie systému S-300 Sýrii môže poškodiť rusko-izraelské vzťahy, odvetil, že toto opatrenie nie je namierené proti tretím krajinám. Opatrenie má podľa neho zabezpečiť lepšiu ochranu ruských jednotiek po nedávnom zostrelení ruského lietadla Il-20 sýrskou protivzdušnou obranou, ktorá tak reagovala na predchádzajúci nálet Izraela.

„Podľa našich vojenských expertov bolo príčinou tejto tragédie úmyselné konanie izraelských pilotov, čo nemôže nepoškodiť naše vzťahy. A čo je najdôležitejšie, núti to ruskú stranu, aby prijala ďalšie účinné opatrenia na zaistenie bezpečnosti našich vojakov v Sýrii. Z tohto hľadiska bolo prijaté rozhodnutie, ktoré dnes oznámil minister obrany Šojgu,“ vysvetlil Peskov.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov povedal, že dodanie systému S-300 je zvrchovaným právom Ruska i Sýrie. Dúfa, že to nepokazí vzťahy medzi Ruskom a Izraelom. „Naše vzťahy (s Izraelom) sú omnoho širšie,“ poznamenal.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie