Jednou vetou

Putin: Krym je súčasťou Ruska, ktoré má právo zvyšovať tam vojenskú prítomnosť

Ruský prezident Vladimir Putin.

Foto: TASR/AP

Kremeľ má právo posilňovať svoju vojenskú prítomnosť na Kryme, keďže polostrov je na základe referenda integrálnou súčasťou Ruskej federácie.

Uviedol to vo štvrtok počas výročnej tlačovej konferencie v Moskve ruský prezident Vladimir Putin. O tlačovej besede informovala televízna stanica Rossija 24.

Ruský prezident na otázku novinárov týkajúcu sa údajnej militarizácie Krymského polostrova odpovedal, že Rusko má právo posilňovať svoju obranu takým spôsobom, akým to vláda považuje za nevyhnutné. Dodal, že dané pravidlo sa týka aj Krymu, keďže jeho obyvatelia sa podľa Putinových slov sami v referende rozhodli stať súčasťou Ruska.

Rusko sa podľa Putina neusiluje o strategickú jadrovú dominanciu, snaží sa o paritu

Doplnil však, že Moskva neposilňuje iba svoju vojenskú, ale aj ekonomickú prítomnosť na Kryme. Deje sa tak najmä prostredníctvom rozvoja infraštruktúry vrátane plynovodu a mosta cez Kerčský prieliv.

Na margo tzv. kerčského incidentu Putin vyhlásil, že išlo o cielenú provokáciu ukrajinskej vlády pred plánovanými prezidentskými voľbami. Dodal, že Rusko nemá v pláne obmedzovať plavbu cez Kerčský prieliv, a to ani pre lode ukrajinského vojenského námorníctva, za predpokladu, že budú koordinovať svoju plavbu s ruskou administratívou.

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo, keď Rusko na konci novembra v oblasti Kerčského prielivu zajalo spoločne s posádkou tri lode ukrajinských námorných síl. Tento incident vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia