Jednou vetou

Putin Orbánovi: Maďarsko je jedným z našich kľúčových partnerov v Európe

Ruský prezident Vladimir Putin a maďarský premiér Viktor Orbán

foto: TASR/AP

Maďarsko je jedným z kľúčových partnerov Ruska v Európe, vzájomné rusko-maďarské vzťahy sa všestranne rozvíjajú. Podľa internetovej stránky maďarskej komerčnej televízie ATV to v utorok v Moskve povedal ruský prezident Vladimir Putin v úvode schôdzky s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom.

aktualizované: 16:52

Ruský prezident zdôraznil, že vzťahy fungujú dobre na úrovni medzivládnej komisie i regiónov. Podotkol, že obchodná bilancia vlani prejavila pozitívnu tendenciu, vzrástla o 25 percent a v prvom polroku tohto roka sa zvyšovala rovnakým tempom. Vzájomné investície dosiahli takmer jednu miliardu dolárov (857 mil. eur) a sú priaznivé vyhliadky na ich ďalší rast.

Orbán: Priaznivci prisťahovalectva chcú Maďarsko obrať o právo strážiť hranice

Orbán vyjadril radosť z toho, že sa aj v tomto roku uskutočnila dvojstranná schôdzka. „Stretnutie s vami má veľký význam v maďarskej politike, pretože sme pre seba vzájomne dôležití partneri,“ dodal maďarský ministerský predseda.

Maďarsko podľa jeho slov potrebuje vypočítateľných partnerov. „Som rád, že vzťahy našich krajín sú už roky vyvážené a vypočítateľné,“ konštatoval Orbán a poznamenal, že aj napriek tomu, že medzinárodné prostredie tejto spolupráci nie vždy prialo, sa napokon podarilo zvrátiť nepriaznivé tendencie vzájomného obchodu po zavedení sankcií voči Rusku.

Merkelová: Sankcie voči Rusku sa nezrušia, kým nebude prímerie na Ukrajine

Maďarský premiér uviedol, že cieľom návštevy Moskvy je poďakovať Putinovi za prácu v uplynulých rokoch a otvoriť nové perspektívy v obchode, energetike, agrárnom sektore a v kultúre.

„Národným záujmom Maďarska je, aby medzi oboma polovicami Európy bola dobrá spolupráca, pretože z toho profitujeme všetci,“ povedal Orbán. Maďarsko a Rusko majú podľa jeho slov spoločný záujem na riešení situácie prenasledovaných kresťanov vo svete.

Gyurcsány vyzval Maďarov, aby proti Orbánovej diktatúre vyšli do ulíc

Maďarský premiér oznámil, že Maďarsko uzavrelo s ruskou stranou dohodu o dodávkach zemného plynu pre rok 2020, a s Putinom hovorili aj o otvorení priameho leteckého spojenia medzi Budapešťou a Kazaňou.

K otázke migrácie ruský prezident poznamenal, že jej dôvody treba riešiť tam, kde vznikajú. Podľa neho čoraz menej migrantov prichádza z Blízkeho východu a čoraz viac z čiernej Afriky. „Je to politická otázka. Ak sa bude migrácia motivovať, tak neklesne, to musia doriešiť európski kolegovia,“ konštatoval.

Putin informoval, že maďarská ropná spoločnosť MOL sa môže zúčastniť na rozvoji orenburského plynového náleziska a že ruská spoločnosť Rosatom čoskoro začne budovať dva nové bloky atómovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google