Jednou vetou

Putin plánuje účasť na oslavách v Paríži, schôdzku s Trumpom zatiaľ nepotvrdili

Ruský prezident Vladimir Putin.

Foto. TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin sa plánuje 11. novembra zúčastniť v Paríži na oslavách 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny. O podrobnostiach návštevy bude Rusko rokovať s Francúzskom v blízkej budúcnosti. Novinárom to v stredu povedal poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov.

Na otázku, či sa Putin stretne aj s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, Ušakov podľa agentúry TASS odpovedal, že „o niektorých pevných termínoch alebo o konkrétnych stretnutiach v Paríži sa zatiaľ nehovorilo“.

Ruský parlament schválil Putinove zmeny v dôchodkovej reforme

Agentúra TASS v ďalšej správe informovala, že jej spravodajca sa Trumpa v New Yorku opýtal, kedy sa opäť stretne s Putinom. „Nemáme presný dátum, ale teším sa na stretnutie s ním,“ uviedol Trump. Putin a Trump sa naposledy stretli 16. júla na bilaterálnom summite v Helsinkách.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov koncom augusta oznámil, že Francúzsko pozvalo ruského prezidenta Vladimira Putina na oslavy 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny. Vtedy uviedol, že Putin pozvanie zvažuje. „Ak sa rozhodne uskutočniť túto návštevu, vydáme príslušné oznámenie,“ povedal Peskov.

Macronova popularita znova klesla

Zdroj z administratívy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vtedy pre TASS povedal, že Putina pozvali do Paríža spolu s lídrami ďalších 80 štátov.

Macron sa už skôr vyjadril, že na oslavy stého výročia ukončenia prvej svetovej vojny plánuje pozvať lídrov krajín, ktoré boli do tohto konfliktu zapojené. Hlavy štátov a vláda a predstavitelia medzinárodných organizácií by mali pri tejto príležitosti prediskutovať iniciatívy zamerané na uvoľnenie globálneho napätia. Podujatie by sa malo konať v Paríži v dňoch 11.-13. novembra.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia