Jednou vetou

Putin po útoku v Dúme varoval Merkelovú pred provokáciami

Ruský prezident Vladimir Putin

foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin telefonoval v súvislosti s útokom v sýrskom meste Dúmá s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a vyzval ju na opatrný prístup k správam o údajnom použití chemických zbraní. S odvolaním sa na pondelkové vyhlásenie tlačovej služby Kremľa o tom informovala agentúra AP.

Merkelová a Putin si podľa agentúry TASS vymenili názory na situáciu v Sýrii. Venovali sa aj tvrdeniam mnohých západných štátov, ktoré obviňujú vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada z použitia chemických zbraní.

Ruská strana v tejto súvislosti zdôraznila neprípustnosť „provokácií a špekulácií“. Putin upozornil na význam konsolidácie medzinárodného úsilia o normalizáciu humanitárnej situácie v celej Sýrii v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN číslo 2401.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v pondelok uviedla, že údajné nasadenie chemických zbraní v Dúme preverí. Jej experti už vykonali predbežnú analýzu udalosti a zhromažďujú informácie „zo všetkých dostupných zdrojov, aby sa zistilo, či (v Dúme) došlo k použitiu chemických zbraní“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia