Jednou vetou

Putin pricestoval na návštevu Číny; chce upevniť vojenské i hospodárske vzťahy

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching počas prehliadky čestnej stráže v rámci uvítacej ceremónie pred Veľkou sálou ľudu v Pekingu 8. júna 2018

foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval v piatok do Číny na trojdňovú návštevu zameranú na posilnenie rusko-čínskych hospodárskych a vojenských vzťahov, informuje agentúra DPA.

Čínsky prezident Si Ťin-pching privítal svojho ruského kolegu s vojenskými poctami v pekinskej Veľkej sále ľudu.
Putin pred cestou na adresu čínskeho prezidenta povedal, že je preňho „spoľahlivým partnerom a dobrým priateľom“ a že Si Ťin-pching je jediným prezidentom, s ktorým oslavoval svoje narodeniny. „Bola to veľmi jednoduchá udalosť,“ priblížil ruský líder. „Vypili sme pohárik vodky a nakrájali trošku klobásy,“ dodal.

Putin: Za denuklearizáciu budú musieť USA dať KĽDR absolútne bezpečnostné záruky

Ruský prezident sa podľa agentúry AP v úvode návštevy stretol i s premiérom Li Kche-čchiangom. Ten priblížil, že „bilaterálny obchod medzi oboma krajinami by mal tento rok dosiahnuť úroveň 100 miliárd dolárov“, a vyjadril presvedčenie, že Čína je pripravená na rozvíjanie spolupráce v tradičných i nových oblastiach ako je i jadrová energetika.

Rusko a Čína majú v záujme posilniť spoluprácu v oblasti energetiky, infraštruktúry, vedeckých výskumov a technológií. Očakáva sa, že lídri v priebehu piatka podpíšu i viaceré obchodné dohody.

Moskva sa v posledných rokoch sústredila na posilňovanie vzťahov s Áziou, keďže jej vzťahy so Západom sa v dôsledku konfliktu s Ukrajinou zhoršili, pripomína DPA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia