Jednou vetou

Putin príde na vojenské cvičenie Zapad 2017, manévre nie sú prípravou na inváziu

Ruský prezident Vladimir Putin

foto: TASR/AP

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin na budúci pondelok zavíta na rusko-bieloruské vojenské cvičenie Zapad 2017 (Západ 2017).

Peskov vysvetlil, že Putin zvykne chodievať na vojenské manévre, „pretože je najvyšším veliteľom (ruských) ozbrojených síl“.

Simulovanie bojových situácií na zemi

Vojenské cvičenie Zapad 2017 sa za účasti 12 700 vojakov armád Bieloruska a Ruska koná zväčša na území Bieloruska, ale aj na troch polygónoch v Rusku vrátane výcvikového priestoru v Leningradskej oblasti, ktorý na budúci pondelok navštívi Putin.

Cvičenia sú zamerané na simulovanie bojových situácií na zemi, vo vzduchu a na mori. Zúčastňuje sa na nich 12.700 vojakov, uviedlo ruské ministerstvo obrany. Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová však minulý týždeň vyhlásila, že skutočný počet účastníkov cvičení môže byť až 100 000.

Manévre, ktoré sa začali vo štvrtok a potrvajú do 20. septembra, vyvolali značné znepokojenie Severoatlantickej aliancie.

Krajiny sa cítia ohrozené

Hovorca Kremľa však v piatok spresnil, že Putinova pondelková návšteva na polygóne ruskej armády v Leningradskej oblasti nijako nesúvisí s týmito obavami. „Je to obvyklá cesta na najväčšie vojenské cvičenie,“ dodal Peskov.

Moskva v uplynulých dňoch opakovane ubezpečovala, že manévre Zapad 2017 nie sú prípravou na inváziu do Poľska a Litvy – členských štátov NATO – alebo na Ukrajinu, ktorá sa o členstvo v Aliancii uchádza. Všetky tri zmienené štáty susedia s Ruskou federáciou.

Poľsko a pobaltské republiky sa cítia byť ohrozené Ruskom, ktoré v roku 2014 anektovalo dovtedy ukrajinský polostrov Krym.

„Tieto cvičenia sú výlučne obranné a nekladú si za cieľ žiadnu krajinu alebo skupinu štátov,“ tvrdí ruský rezort obrany.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia