Putin pripustil súdne stíhanie Rusov obvinených zo zasahovania do volieb

Ruský prezident Vladimir Putin

foto: TASR/AP

Ruskí občania, ktorých Spojené štáty obvinili zo zasahovania do volieb v USA, by podľa vyhlásenia ruského prezidenta Vladimira Putina mohli byť stíhaní, ak sa zistí, že porušili ruské zákony. Informovala o tom v utorok agentúra TASS.

„Ak sa ukáže, že skutočne porušili ruské zákony, potom ich postavíme pred súd, ak neporušili ruské zákony, potom nie je dôvod na to, aby sa za niečo zodpovedali,“ povedal Putin. „V konečnom dôsledku by ste si mali uvedomiť, že ľudia v Rusku žijú v súlade s ruskými zákonmi, a nie s americkými zákonmi, a tak to zostane,“ cituje TASS z úryvku Putinovho rozhovoru pre americkú televíziu NBC, ktorý bol odvysielaný v utorok.

Kremeľ spochybňuje obvinenia zo zasahovania do volieb v USA vznesené voči Rusom

Americká veľká porota vzniesla minulý mesiac voči 13 občanom Ruska a trom ruským subjektom obvinenia zo zasahovania do politického procesu v USA. Obvinení sa mali dopustiť sprisahania, počítačového a bankového podvodu a krádeže identity s priťažujúcimi okolnosťami. S páchaním týchto skutkov údajne začali už v roku 2014, teda zhruba dva roky pred prezidentskými voľbami v USA konanými v novembri 2016.

Medzi obvinenými je aj ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, známy pod prezývkou „Putinov kuchár“ – zbohatol totiž vďaka svojej cateringovej firme -, ktorý údajne financoval šírenie propagandy a dezinformácií.

Putin podľa TASS tiež povedal, že aj keby obvinení naozaj zasahovali do prezidentských volieb v Spojených štátoch, tak ho táto záležitosť nezaujíma. „Je mi to absolútne ľahostajné, pretože oni nereprezentujú záujmy Ruska,“ povedal šéf Kremľa.

Môže vás zaujímať

Iránu došla trpezlivosť s jadrovou dohodou