Jednou vetou

Putin: Rusko je pripravené odstúpiť od jadrovej zmluvy START/CHB-III

Ruský prezident Vladimir Putin, archívne

foto: TASR/AP

Rusko je pripravené odstúpiť od Zmluvy o znížení počtu strategických zbraní (START/CHB-III), ktorú Moskva podpísala s Washingtonom v roku 2010, ak nebude dostatok záujmu o jej obnovenie. Vyhlásil to vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin.

„Ak sa nikto nebude mať k predĺženiu tejto dohody, potom tak nespravíme ani my,“ uviedol Putin na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre (SPIEF). „Stokrát sme vyhlásili, že sme pripravení túto dohodu rozšíriť. Neprebieha žiadny vyjednávací proces, a v roku 2021 jej platnosť vyprší,“ upozornil ruský prezident, ktorého citovala agentúra AFP.

FOTO: Putin a Pellegrini sa stretli v Petrohrade

Spomínanú dohodu podpísal bývalý americký prezident Barack Obama so svojím ruským náprotivkom Dmitrijom Medvedevom v Prahe. Dokument obmedzuje počet jadrových hlavíc výrazne pod limitmi z čias studenej vojny. Zmluva vstúpila do platnosti v roku 2011.

Zmluva START/CHB-III je spolu so Zmluvou o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF) z roku 1987 považovaná za hlavný bod kontroly zbraní v superveľmociach. USA i Rusko odstúpili od INF vo februári tohto roka v období vzájomného obviňovania z jej nedodržiavania.

Putin dodal, že ak by došlo k vypršaniu zmluvy START/CHB-III, malo by to ďalekosiahle dôsledky vrátane obnovenia pretekov v jadrovom zbrojení. „Neexistovali by žiadne nástroje na obmedzenie pretekov v zbrojení; mohlo by dôjsť napríklad k rozmiestneniu zbraňových systémov vo vesmíre,“ varoval.

Šéf Kremľa zároveň podotkol, že Moskva by sa neobávala odložiť predmetnú zmluvu, pretože vyvíja novú generáciu zbraní, ktoré „zaručia bezpečnosť Ruska“ v dlhodobom horizonte. „Ak je reč o výrobe najmodernejších zbraní, svojich konkurentov sme predbehli,“ vyhlásil Putin.

Deň D bol pred 75 rokmi. Na plážach Normandie bojovali aj Česi a Slováci

Zmluva START/CHB-III ukladá, že každá krajina smie vlastniť maximálne 1550 jadrových hlavíc a 700 raketových striel.

Putin podľa agentúry TASS pripomenul, že USA v roku 2002 odstúpili od Zmluvy o obmedzení systémov protibalistických rakiet (ABMT). „Toto bol prvý krok smerom k podkopaniu základov medzinárodných vzťahov vo sfére globálnej bezpečnosti, a veľmi závažný,“ povedal.

Putina sa nedotklo, že ho nepozvali na oslavy 75. výročia vylodenia v Normandii

„My tiež nepozývame všetkých na každé podujatie. Prečo by ma mali pozývať všade?“ povedal vo štvrtok Putin svetovým médiám na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre (SPIEF). „Mám tu dosť svojich vlastných záležitostí,“ dodal podľa AFP.

Putin sa pritom pred piatimi rokmi zúčastnil v Normandii na obdobnej ceremónii k 70. výročiu vylodenia spojencov.

Tento týždeň sa však Rusko vyjadrilo v tom zmysle, že tzv. Dňu D — ako sa označuje 6. jún 1944, keď došlo k vylodeniu spojencov v Normandii — by sa v rámci výsledkov druhej svetovej vojny nemala pripisovať prehnaná dôležitosť, píše AFP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia