Jednou vetou

Putin: Rusko nehodlá stiahnuť zástavy na Južných Kurilách

Ruský prezident Vladimir Putin, archívne

foto: TASR/AP

Ruské úrady hodlajú rozvíjať Ďalekovýchodný federálny okruh vrátane súostrovia Južné Kurily, pričom nemajú v úmysle zmierniť svoju pozornosť na tento región. V rozhovore pre stanicu Rossija 1 to v sobotu vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Na otázku moderátora, čo majú obyvatelia Južných Kuríl očakávať v budúcnosti, šéf Kremľa odpovedal: „Máme rozsiahle programy rozvoja Ďalekovýchodného federálneho okruhu vrátane Južných Kuríl. Všetky tieto programy budú zrealizované. Bude sa to týkať rozvoja tamojšej infraštruktúry,“ povedal Putin a poznamenal, že v danom regióne bolo nedávno otvorené nové letisko.

Na otázku, či Rusko „stiahne ruskú vlajku“ na nových zariadeniach, Putin podľa tlačovej agentúry TASS odpovedal: „Takéto plány nemáme.“

KĽDR: Kim dostal osobný list od Trumpa, dôkladne ho posúdi

Rusko a Japonsko si nárokujú suverenitu nad štvoricou ostrovov, ktoré sú v Japonsku známe ako Severné teritóriá a v Rusku ako Južné Kurily. Ostrovy obsadili a zabrali v posledných dňoch druhej svetovej vojny sovietski vojaci.

Putin a japonský premiér Šinzó Abe pravidelne rokujú o riešení tejto problematiky, ktorá je zároveň príčinou toho, že Moskva a Tokio dodnes oficiálne nepodpísali mierovú dohodu. Ruský energetický gigant Gazprom zároveň vyhlásil, že hodlá na Sachaline postaviť prevádzku na ťažbu skvapalneného zemného plynu, ktorá má zásobovať Kurilské ostrovy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia