Jednou vetou

Putin: Rusko plánuje zjednodušiť získanie ruského občianstva všetkým Ukrajincom

Ruský prezident Vladimir Putin.

Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Moskva uvažuje nad zjednodušením postupu pri získaní ruského občianstva pre všetkých Ukrajincov, informovala agentúra AFP. Rusko sa minulý týždeň rozhodlo udeliť ruské pasy obyvateľom východoukrajinských povstaleckých oblastí v zrýchlenom procese, čo podľa AFP spôsobilo v Kyjeve pobúrenie.

„Uvažujeme pri udeľovaní občianstva o zjednodušenom procese pre všetkých občanov Ukrajiny, nielen pre obyvateľov Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republike (LĽR),“ povedal Putin na tlačovej konferencii v Pekingu a spomenul pritom separatistické oblasti na východe Ukrajiny, v ktorých vládnu povstalci podporovaní Moskvou.

Zeman sa v Pekingu nakrátko stretol s Putinom

Ruský prezident na tlačovej konferencii takisto oznámil, že Rusko nezvýši produkciu ropy bezprostredne po tom, ako USA 2. mája zrušia výnimku v zákaze dovozu iránskej ropy. Cieľom zrušenia výnimky je znížiť vývoz iránskej ropy na nulu.

Rusko je podľa Putina v oblasti dodávok ropy pripravené vyhovieť požiadavkám všetkých svojich partnerov na celom svete. Washington v novembri 2018 udelil výnimku ôsmim krajinám vrátane Číny, Turecka a Južnej Kórey. Prezident Putin sa v Pekingu zúčastňuje na fóre o čínskej iniciatíve tzv. Novej hodvábnej cesty.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre