Jednou vetou

Putin telefonoval s Erdoganom o posilnení vojenskej spolupráce v Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin

Foto: TASR

Ruský prezident Vladimir Putin sa vo štvrtok telefonicky rozprával so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom. Lídri sa dohodli na posilnení spolupráce medzi armádami a bezpečnostnými zložkami svojich krajín v Sýrii. Informoval o tom Kremeľ, ktorý citujú agentúry Reuters, RIA Novosti a TASS.

Plány na užšiu spoluprácu medzi Moskvou a Ankarou majú za cieľ zlepšiť „boj proti teroristickým skupinám, ktoré porušujú režim prímeria“ v sýrskej provincii Idlib susediacej s Tureckom. Začiatkom mesiaca tam povstalci zostrelili ruské bojové lietadlo Su-25; pilot po katapultovaní zahynul v boji s teroristami.

Rusko a vláda sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorého Rusko vojensky podporuje od septembra 2015, označujú väčšinu skupín bojujúcich proti sýrskym vládnym silám ako teroristov.

Putin a Erdogan hovorili o „dôležitosti pokračovania spoločnej misie Ruska, Turecka a Iránu v Sýrii“, uviedol Kremeľ. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov dodal, že lídri rokovali aj o možnom trojstrannom stretnutí Putina, Erdogana a iránskeho prezidenta Hasana Rúháního, na termíne sa však zatiaľ nezhodli. Rusko a Turecko podporujú v sýrskej občianskej vojne opačné strany. Spolu s Iránom však sprostredkovali viacero stretnutí, ktoré sa konali najmä v Kazachstane, ale nedávno aj v ruskom Soči a boli zamerané na ukončenie sýrskeho konfliktu.

Vedenie sýrskej opozície rozhovory v Soči bojkotovalo, kým USA, Británia a Francúzsko účasť odmietli s odôvodnením, že Asad nemá o riešenie situácie náležitý záujem.  Sýrska občianska vojna, ktorá vypukla v rámci takzvanej arabskej jari ako protest proti Damasku, si už vyžiadala státisíce ľudských životov a milióny vysídlených obyvateľov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia