Jednou vetou

Putin tvrdí, že v Rusku našli podozrivých v kauze Skripaľ

Ruský prezident Vladimir Putin

foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásil, že ruské úrady poznajú identitu osôb podozrivých v kauze Skripaľ.

„Vieme, kto to je, našli sme ich,“ uviedol ruský prezident v rámci plenárneho zasadnutia IV. Východného ekonomického fóra, ktoré sa v týchto dňoch koná vo Vladivostoku na ruskom Ďalekom východe.

Putin spresnil, že ide o civilné osoby. Vyjadril nádej, že vyjdú na verejnosť a „všetko rozpovedia“.

Rusko nemá s kauzou Skripaľ nič spoločné na najvyššej ani inej úrovni, vyhlásil Peskov

„Chcem sa na nich obrátiť… nech prídu hoci aj do nejakého média.“ Dodal tiež, že „nič mimoriadne trestné tam (v ich prípade) nie je, ubezpečujem vás“.

V prípade otrávenia bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije nervovoparalytickou látkou novičok obvinila britská prokuratúra Rusov Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, o ktorých Londýn tvrdí, že pracovali pre ruskú vojenskú rozviedku.

Britská prokuratúra oboch mužov obvinila v neprítomnosti zo sprisahania s úmyslom vraždy Skripaľovcov, z použitia a prechovávania novička a z ďalších trestných činov.

Moskva spochybňuje autentickosť fotografie Rusov obvinených v kauze Skripaľ

Bývalý ruský špión Skripaľ a jeho dcéra sa stali 4. marca v anglickom meste Salisbury terčom útoku, pri ktorom bola podľa tamojších vyšetrovateľov použitá nervovoparalytická látka novičok, vyvinutá v 70. a 80. rokoch v bývalom Sovietskom zväze. Skripaľovci útok prežili. Londýn pripísal zodpovednosť za túto otravu Moskve, ktorá to však rozhodne popiera.

Jedným z dôsledkov kauzy Skripaľ bol aj krok Británie a ďalších spojeneckých krajín, ktoré vyhostili viac ako 150 ruských agentov pôsobiacich na ich území pod diplomatickým krytím. Rusko následne prijalo recipročné opatrenia.

Môže vás zaujímať

Začal sa proces s 20 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy Džamála Chášakdžího