Jednou vetou

Putin udelil severokórejskému lídrovi vojenskú medailu

Zľava: Severokórejský vodca Kim Čong-un a ruský prezident Vladimír Putin.

Foto: archívne, TASR/AP

Samotný Kim sa na ceremónii nezúčastnil.

Ruský prezident Vladimir Putin udelil severokórejskému lídrovi Kim Čong-unovi spomienkovú vojenskú medailu. V utorok o tom informovalo ruské veľvyslanectvo v Pchjongjangu.

Stalo sa tak pri príležitosti tohtoročného 75. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom.

Kim dostal medailu za to, že uchováva spomienku na sovietskych vojakov, ktorí zahynuli na severokórejskom území, píše sa v stanovisku.

Ruský veľvyslanec v Severnej Kórei Alexander Macegora odovzdal ocenenie v utorok severokórejskému ministrovi zahraničia Ri Son-kwonovi. Samotný Kim, ktorého posledné týždne obklopovali špekulácie týkajúce sa jeho zdravia, sa na ceremónii nezúčastnil.

Zverejnené fotografie ukazujú ruských aj severokórejských predstaviteľov s rúškami na tvárach, a to aj napriek tomu, že krajina doteraz nepotvrdila jediný prípad koronavírusu.

Minulý rok pozval Kremeľ Kima, aby 9. mája navštívil Moskvu a zúčastnil sa na vojenskej prehliadke pri príležitosti 75. výročia víťazstva nad nacistami v druhej svetovej vojne. Putin však v apríli oznámil, že prehliadka sa pre pandémiu koronavírusu odkladá na neurčito.

V roku 2015 severokórejský líder odmietol podobnú ponuku pri príležitosti 70. výročia víťazstva, pričom ako dôvod uviedol vnútroštátne záležitosti.

VIDEO: Vodca žije! Kim Čong-un sa po 20 dňoch objavil na verejnosti

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia