Jednou vetou

Putin v Budapešti vyjadril spokojnosť s vývojom spolupráce Ruska s Maďarskom

Ruský prezident Vladimir Putin a maďarský premiér Viktor Orbán počas stretnutia v Budapešti 28. augusta 2017.

Foto TASR/AP

Spokojnosť s vývojom hospodárskej spolupráce medzi Ruskom a Maďarskom vyjadril v pondelok v Budapešti prezident Ruskej federácie Vladimir Putin, ktorý v dejisku majstrovstiev sveta v džude v športovej hale Papp László Sportaréna rokoval s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom.

„Som rád, že o vzájomných vzťahoch môžem hovoriť na pôde športového podujatia. Napriek ťažkostiam sa hospodárske procesy vyvíjajú dobre. Vlani sme zaznamenali deväťpercentný pokles vo vzájomnom obchode, v prvom polroku tohto roka však už rast dosiahol 27 percent,“ povedal Putin podľa ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti, ktorú citoval maďarský spravodajský server Index.hu.

Protesty proti Putinovej návšteve

Ruský prezident s radosťou konštatoval, že ruské investície v Maďarsku dosiahli 1,5 miliardy dolárov (1,27 miliardy eur). Putin ubezpečil Orbána, že financovanie projektu rozšírenia atómovej elektrárne v Paksi je zabezpečené vo výške 12 miliárd dolárov (10,16 miliardy eur). „Na budúci rok sa môžu už začať práce na mieste tohto projektu,“ dodal prezident Ruska.

Proti Putinovej návšteve protestovali viaceré skupiny aktivistov a opozičných politikov. Bezpečnostná služba vyviedla zo športovej haly aktivistov strany Momentum, ktorí mali na sebe masky ruského prezidenta.

Orbán provokuje Európsku úniu

Bývalý socialistický minister zahraničných vecí László Kovács v rozhovore pre komerčnú televíziu ATV povedal, že Putin, ktorý v tomto roku rokoval v Budapešti už 1. februára, návštevami Maďarska chce demonštrovať, že má voľný vstup do Európy, pričom Orbán týmto vzťahom s Putinom môže provokovať Európsku úniu.

„Ich spoločným menovateľom je, že ani jeden z nich nie je vítaným hosťom v demokraticky zriadených krajinách,“ zdôraznil Kovács.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie