Jednou vetou

Putin v kauze novinára Golunova odvolal dvoch policajných funkcionárov

Ruský prezident Vladimir Putin, archívne

foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok odvolal z funkcií dvoch generálov polície. Stalo sa tak v súvislosti s prípadom zadržania investigatívneho novinára Ivana Goluna. Informovala o tom rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Jedným z odvolaných je Jurij Deviatkin, ktorý v rámci Moskvy viedol oddelenie pre boj proti obchodovaniu s drogami. Druhým odvolaným je náčelník polície pre Moskvu-západ Andrej Pučkov. Ako dodalo Echo Moskvy, práve tento úrad inicioval začatie vyšetrovania proti Golunovovi.

Ruský minister vnútra Vladimir Kolokoľcev vo štvrtok súčasne informoval, že Vyšetrovaciemu výboru Ruskej federácie (Sledkom) poskytol materiály pre interné vyšetrovanie v rámci policajných zložiek. Na ich základe Sledkom posúdi konanie policajtov pri novinárovom zatýkaní. Zasahujúci policajti majú zatiaľ pozastavený výkon služby, dodal Kolokoľcev.

Vzťahy USA a Ruska degradujú, sú stále horšie a horšie, vyhlásil Putin

Novinára Ivana Golunova, ktorý pracuje pre spravodajský portál Meduza.io, minulý týždeň v Moskve zadržali na základe obvinení „z pokusu o nelegálny predaj omamných látok vo veľkom objeme“. Novinár pred súdom tvrdil, že drogy mu policajti podhodili. Súd cez víkend rozhodol, že Golunov bude do 7. augusta v domácom väzení.

Po mohutnej kampani na jeho podporu — nielen v Rusku, ale aj v zahraničí — ministerstvo vnútra oznámilo, že obvinenie stiahlo a trestné stíhanie zastavilo.

Na novinárovu podporu sa v stredu v Moskve konal úradmi nepovolený pochod. Polícia počas neho zadržala vyše 500 ľudí.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia