Putin v novoročnom telegrame Trumpovi vyjadril nádej na spoluprácu s USA

Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump si podávajú ruky počas prvého vzájomného stretnutia na summite predstaviteľov krajín skupiny G20 v nemeckom Hamburgu 7. júla 2017

Foto: TASR/AP

Konštruktívny dialóg medzi Ruskom a Spojenými štátmi je nevyhnutný pre stabilitu vo svete. Myslí si to ruský prezident Vladimir Putin, ktorý sa takto vyjadril v novoročnom telegrame adresovanom americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Putin podľa Kremľa v pozdrave zdôraznil, že Rusko by mohlo s USA rozvíjať „pragmatickú spoluprácu“ s dlhodobou perspektívou, ktorej základom by bola „rovnosť a vzájomný rešpekt“.

Zhoršujúce sa vzťahy so Spojenými štátmi sú veľkým sklamaním tohto roka, tvrdí Rusko

Ruský prezident tiež poznamenal, že „rozvoj konštruktívneho rusko-amerického dialógu je obzvlášť dôležitý pre posilnenie strategickej stability vo svete i pre „hľadanie optimálnych odpovedí na globálne výzvy a hrozby“.

Vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom sa zhoršili najviac od studenej vojny po anexii Krymu Ruskom v roku 2014 a po obvineniach zo zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Obe krajiny prijímali po celý rok rôzne odvetné opatrenia od obmedzení počtu diplomatov na veľvyslanectve a konzulátoch až po schvaľovanie legislatívy zacielenej na štátom vlastnené médiá.

Môže vás zaujímať

Najmenej 12 civilistov prišlo o život pri leteckom útoku v Sýrii