Jednou vetou

Putin: Všetci sme zainteresovaní na zrušení sankcií

Ruský prezident Vladimir Putin

foto: TASR/AP

Rakúsky spolkový prezident Alexander Van der Bellen nevidí "zásadnú krízu dôvery" medzi Európskou úniou a Ruskou federáciou napriek jestvujúcim vzťahom medzi Bruselom a Moskvou. Odznelo to v utorok vo Viedni na jeho spoločnej tlačovej konferencii s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý je na oficiálnej návšteve alpskej republiky. Súčasne dodal, že otázky vierohodnosti sa v politike objavujú znova a znova.

Na margo problémov Ruska s vierohodnosťou hosť z Moskvy uviedol: „Nemyslím si, že Rusko má takýto problém. To je problém pre tých, ktorí chcú, aby sa v situácii s Ruskom takýto vyskytoval.“ Rusko je, ako podčiarkol Vladimir Putin, otvorené a pripravené na spoluprácu. Obnovenie dobrých vzťahov je v obojstrannom záujme, dodal.

Informovala o tom tlačová agentúra APA. Na margo sankcií Európskej únie voči Rusku Vladimir Putin uviedol: „Sankcie sú škodlivé pre všetkých… Všetci sme zainteresovaní na zrušení sankcií.“

Ruský prezident osobne chápe, že pre každú z krajín Únie je dosť náročné nadhodiť túto tému. To však Rusku nezabráni, aby rozvíjalo vzťahy s Rakúskom. Ruský prezident hovoril podľa informácií tlačovej agentúry DPA aj o prebiehajúcom dialógu s predstaviteľmi z Bruselu v záujme obnovenia funkčnosti zmrazených mechanizmov a prostriedkov kooperácie. Tieto diskusie sú „veľmi konštruktívne, avšak nie jednoduché“, dodal. Problematiky sankcií sa dotkol aj najvyšší rakúsky predstaviteľ, ktorý konštatoval, že Rakúsko koná a bude konať v súlade s Európskou úniou. Van der Bellen však zároveň zdôraznil, že dialóg s Ruskom je dôležitý.

Putin v rozhovore pre ORF odmietol komentovať fámy o svojom doživotnom mandáte

Rakúsky prezident pripomenul, že jeho krajina je vždy pripravená prispieť k zníženiu medzinárodného napätia. V otázke sankcií však nevidí priestor pre konanie rakúskej vlády, ktorá bude postupovať v súlade s Bruselom. Vladimir Putin, ktorý absolvuje vo Viedni prvú zahraničnú návštevu po znovuzvolení do funkcie ruského prezidenta, mal v neskorom popoludňajšom programe ešte stretnutia s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom a vicekancelárom Heinzom-Christianom Strachemm.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia