Jednou vetou

Putina zaregistrovali ako kandidáta marcových prezidentských volieb

Ruský prezident Vladimir Putin odpovedá na otázky na zjazde vládnucej strany Jednotné Rusko 23. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Ruská Ústredná volebná komisia (ÚVK) zaregistrovala úradujúceho prezidenta Vladimira Putina ako kandidáta nadchádzajúcich prezidentských volieb.

Putin kandiduje ako nezávislý kandidát, preto na registráciu musel zozbierať najmenej 300.000 podpisov voličov, pričom z jedného regiónu Ruska ich mohlo byť najviac 7500.

Podpisové hárky spolu s ďalšími nutnými dokladmi boli Putinovým štábom do sídla ÚVK doručené 29. januára.
Agentúra TASS spresnila, že na Putinovu podporu sa podarilo zozbierať celkovo viac ako 1,6 milióna podpisov. Hárky doručené ÚVK obsahujú podpisy viac ako 314 000 ľudí.

Prezidentské voľby sa uskutočnia 18. marca a Putin je ich jednoznačným favoritom.

Putin sa stal tretím zaregistrovaným prezidentským kandidátom. Registráciou už prešli líder ruských nacionalistov Vladimir Žirinovskij a kandidát Komunistickej strany Ruskej federácie Pavel Grudinin. Obaja boli oslobodení od zhromažďovania podpisov voličov na svoju podporu, pretože ich navrhli a podporili politické strany zastúpené v parlamente.

Rozhodnutie ÚVK o registrácii čaká ešte päť potenciálnych účastníkov boja o Kremeľ: Grigorija Javlinského (Jabloko), Borisa Titova (Strana rastu), Sergeja Baburina (Ruský všenárodný zväz), Xeniju Sobčakovú (Občianska iniciatíva) a Maxima Surajkina (Komunisti Ruska).

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule