Putinova komisia kritizuje stavanie pomníkov Stalinovi

Ruský prezident Vladimir Putin

foto: TASR/AP

Komisia pre historickú pamäť pri Rade pre ľudské práva pri kancelárii ruského prezidenta kritizovala stále pretrvávajúcu prax stavania pamätníkov Josifovi Stalinovi v ruských obciach a mestách.

Ako informovala agentúra Interfax, členovia rady vo svojom vyhlásení štvrtkovom vyjadrili presvedčenie, že „tí, ktorí to robia, dobrovoľne alebo z nevedomosti zabúdajú či dokonca ospravedlňujú politické represie“, smrť či väznenie „miliónov našich spoluobčanov, často tých najlepších z najlepších“, deportácie, kolektivizáciu či hladomor.

Putin po prvý raz telefonoval so Zelenským

Autori vyhlásenia zdôrazňujú, že „títo naši spoluobčania sú tiež obeťami tohto režimu: boli zbavení súcitu s našou vážne poráňanou krajinou“.

Predseda stálej rady pri Komisii pre historickú pamäť Sergej Karaganov podľa Interfaxu uviedol, že nie je možné zakázať stavanie pomníkov Stalinovi na súkromných pozemkoch. Označil však za neprijateľné, keď k tomu dochádza na pozemkoch či budovách patriacich štátu. „Je to nielen v rozpore s morálkou, ale je to aj prejav neúcty k našim predkom i k oficiálnej politike štátu“.

Podpora Stalina v ruskej spoločnosti je najvyššia za dve desaťročia

Obeťami stalinistických represií sa v 30. rokoch v Sovietskom zväze stali milióny ľudí.

Posledným v Rusku medializovaným prípadom je finančná zbierka na pomník Stalinovi v meste Kirov, ktorú iniciovala miestna pobočka politickej strany Komunisti Ruska. Zbierku vypísali 24. mája a doteraz vyzbierali 100.000 rubľov (1400 eur). Celkovo plánujú zozbierať dva milióny rubľov (28.000 eur). Suma bude použitá na samotný pamätník a na kúpu pozemku pod ním.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie