Jednou vetou

PZ RE bude schvaľovať správu o právomociach ruskej delegácie

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Monitorovací výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) vo svojej správe navrhuje vrátiť ruskej delegácii jej právomoci, ale trvá na splnení viacerých podmienok.

V návrhu správy monitorovacieho výboru PZ RE sú podľa agentúry RIA Novosti Rusku adresované výzvy, aby prepustilo ukrajinských námorníkov zadržiavaných v Rusku od incidentu v Kerčskom prielive z novembra roku 2018; aby platilo príspevky do Rady Európy; aby spolupracovalo s tímom vyšetrujúcim haváriu malajzijského lietadla nad Donbasom z roku 2014; aby prijalo opatrenia na zabránenie porušovania práv komunity LGBT v Rusku, najmä však v Čečensku; a aby spolupracovalo s medzinárodným spoločenstvom pri vyšetrovaní vraždy ruského opozičného politika Borisa Nemcova.

Rada federácie schválila Putinov zákon o odstúpení Ruska od zmluvy INF

Agentúra RIA Novosti uvádza, že monitorovací výbor PZ RE v návrhu vyjadruje aj znepokojenie, že v Rusku sa zintenzívnili negatívne trendy vo vzťahu k demokracii, právnemu štátu a ľudským právam, ktoré majú vplyv na plnenie iných záväzkov a povinností Ruskej federácie.

Monitorovací výbor PZ RE sa zaväzuje, že najneskôr do zasadnutia v apríli roku 2020 pripraví správu o tom, ako Rusko plní svoje povinnosti.

PZ RE v utorok večer schválilo správu Petry de Sutterovej o zlepšení rozhodovacieho procesu PZ RE, ktorá obsahuje uznesenie umožňujúce Rusku zúčastniť sa na júnovom zasadnutí PZ RE. Správu podporilo 118 poslancov, 62 hlasovalo proti a desiati sa hlasovania zdržali.

Následne toto rozhodnutie spochybnilo niekoľko členských krajín RE. Stalo sa tak z iniciatívy ukrajinských a gruzínskych poslancov.

V súlade s rokovacím poriadkom potom PZ RE rozhodlo, že do 24 hodín bude pripravená správa o právomociach ruskej delegácie. Hlasovať sa o nej bude v stredu popoludní.

Maďarsko blokuje zverejnenie správy Rady Európy o stave korupcie

Ruská delegácia oznámila, že na základe výsledkov tohto hlasovania potom rozhodne, či bude v práci v PZ RE pokračovať.

Podľa agentúry Interfax to uviedol vedúci ruskej delegácie v PZ RE Piotr Tolstoj, ktorý námietku skupiny poslancov PZ RE spochybňujúcich právomoci ruskej delegácie označil za „očakávaný“ a „formálny postup“.

Tolstoj varoval, že ruská delegácia „vstane a odíde“, ak v návrhoch týkajúcich sa spochybnenia práv Ruska v PZ RE budú „hoci čo i len malé obmedzenia“.

Hlasovacie práva v tomto orgáne boli Moskve odňaté pred piatimi rokmi po anektovaní Krymského polostrova Ruskom. Poslanci PZ RE rozhodli o ich vrátení v noci na utorok aj napriek dôrazným námietkam Ukrajiny.

Nemenovaný zdroj v RE pre agentúru TASS uviedol, že autori správy Monitorovacieho výboru PZ RE o právomociach delegácie Ruskej federácie „nepredkladajú nijaké záväzné podmienky, snažia sa len ruskú stranu vyprovokovať“.

Česká Poslanecká snemovňa začala rokovať o vyslovení nedôvery vláde

„Sú to len výzvy. Do tejto správy boli pridané, aby ruskej delegácii hrali na city. Autori (správy) si myslia, že ruská delegácia v prípade prijatia tejto správy nebude chcieť pokračovať v účasti na práci PZ RE,“ uviedol zdroj.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia