Raab verí v dohodu o brexite už v októbri. Barnier hovorí o decembri

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier (vpravo) počas spoločnej tlačovej konferencie s britským ministrom pre brexit Dominicom Raabom po ich stretnutí v sídle Európskej komisie v Bruseli 21. augusta 2018

foto: TASR/AP

Spojené kráľovstvo a Európska únia zaznamenávajú pokrok smerujúci k dosiahnutiu politickej dohody o riadenom ukončení členstva tejto krajiny ešte v októbri tohto roku, hoci ešte stále zostáva niekoľko kľúčových bodov na doriešenie. Uviedol to v utorok v Bruseli britský minister pre tzv. brexit Dominic Raab.

Raab to uviedol na úvod rokovaní s hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom. Oba tímy vyjednávačov budú pokračovať v rokovaniach v priebehu tohto týždňa.

Raab počas spoločnej tlačovej besedy s Barnierom upozornil, že vyjednávači dosiahli pokrok v niektorých otázkach, ako je spolupráca v bezpečnostnej oblasti, ale nedoriešené zostávajú citlivé body ako napríklad budúci režim na hranici medzi Írskou republikou a Severným Írskom, ktorá bude po brexite jedinou pozemnou hranicou medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.

Londýn možno ponúkne rovnaké práva Európanom aj v prípade tvrdého brexitu

„Zhodli sme sa na tom, že musíme zvýšiť intenzitu rokovaní,“ povedal Raab o prebiehajúcich „rozvodových rozhovoroch“. Spresnil, že vyjednávači sa opäť stretnú na budúci týždeň a doterajšie tempo rozhovorov sa zvýši.

Podľa jeho slov britská strana počas rokovaní ukázala „ambície, flexibilitu a pragmatizmus“, a ak sa to zhoduje s očakávaniami EÚ, je presvedčený, že dohodu bude možné dosiahnuť už v októbri. Ak by sa tak stalo, hlavy vlád a štátov by dohodu odobrili na októbrovom summite EÚ.

Nemocniciam v Británii môžu dôjsť lieky v prípade tvrdého brexitu

Barnier v mene Únie zaujal o niečo opatrnejší postoj, keď povedal, že dohoda by sa mohla zrodiť do konca roka, čo by znamenalo jej odobrenie až na decembrovom summite EÚ. Zároveň však upozornil, že aby sa tak stalo, Londýn musí rešpektovať základné zásady EÚ týkajúce brexitu.

Spojené kráľovstvo by malo opustiť EÚ 29. marca 2019 s prechodnou fázou naplánovanou do konca roka 2020 v prípade dosiahnutia politickej dohody. V EÚ sa však množia obavy, že k žiadnej dohode o riadenom vystúpení Británie z Únie nemusí dôjsť, čo môže viesť k hospodárskemu chaosu.

Môže vás zaujímať

Počet obetí výbuchov na Srí Lanke stúpol na 207 mŕtvych: Zatknutých je sedem osôb