Jednou vetou

Rada Európy prijala deklaráciu umožnujúcu Rusku opäť v nej hlasovať

Ilustračné foto - ruská vlajka

foto: Pixabay.com

Rada Európy (RE) prijala v piatok na zasadnutí v Helsinkách deklaráciu, ktorá Rusku umožní opäť hlasovať na pôde tejto inštitúcie. Informovala o to agentúra AP.

Moskve odňali hlasovacie a niektoré ďalšie práva v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (PZ RE) po anexii ukrajinského Krymu v apríli 2014. Rusko, ktoré je členom RE od roku 1996, v reakcii na to oznámilo pozastavenia vyplácania členských príspevkov do RE.

EÚ ocenila sociálne siete za blokovanie dezinformácií, vyzvala na ďalšie kroky

Moskva sa zároveň vyhrážala tým, že z Rady Európy celkom odíde. Takýto krok by mohol znamenať, že bežní Rusi celkom prídu o prístup k Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) – unikátneho mechanizmu ochrany ľudských práv, ktorý funguje práve v rámci RE, píše AP.

Ministri zahraničných vecí zo 47 členských krajín RE však prijali v piatok na 129. zasadnutí Výboru ministrov RE v Helsinkách drvivou väčšinou hlasov deklaráciu, v súlade s ktorou by všetci členovia mali „byť oprávnení“ zúčastňovať sa rovnakým spôsobom na činnosti dvoch hlavných orgánov RE, a to Výboru ministrov a PZ RE.

Rusko bude teraz musieť najskôr v RE akreditovať svoju delegáciu, kým bude môcť začať hlasovať o uzneseniach RE.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov deklaráciu privítal a potvrdil záväzky Ruska voči RE, vrátane opätovného vyplácania príspevkov. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko je ochotné spolupracovať s RE len v prípade, že bude mať „rovnaké slovo“ pri všetkých jej rozhodovacích mechanizmoch.

Rada Európy vyzvala na zamedzenie diskriminácie LGBTI osôb

Ukrajina naopak prijatú deklaráciu odsúdila. „Toto nie je diplomacia, toto je kapitulácia,“ povedal pre agentúru AFP zástupca Ukrajiny v RE Dmytro Kuleba.

„Chceme, aby Rusko ostalo v Rade Európy, ale chceme, aby splnilo svoje povinnosti a záväzky vyplývajúce z rozhodnutí prijatých v reakcii na ruskú agresiu voči Ukrajine,“ dodal.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení