Jednou vetou

Rada Európy skritizovala vyšetrovanie vraždy investigatívnej novinárky na Malte

Sviečky a odkazy pri pamätníku lásky na pamiatku zavraždenej maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej

zdroj: TASR/AP

Výbor pre právne záležitosti a ľudské práva Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) prijal v stredu správu, ktorá kritizuje spôsob vyšetrovania vraždy maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej spred jeden a pol roka.

Členovia poukázali na „slimačie tempo“, ktorým postupujú maltské orgány, a vyslovili požiadavku, aby bolo konanie v danej veci nezávislé a verejné, informovala tlačová agentúra AP.

Objasní sa vražda maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej?

Caruanová-Galiziová († 53) bývala jedným z najznámejších novinárov na Malte, pričom pravidelne písala články o podozreniach z korupcie v tejto stredomorskej krajine. O život prišla 16. októbra 2017 pri výbuchu bomby nastraženej v jej aute.

Predpokladá sa, že vykonávateľmi tohto činu boli traja Malťania, ktorých v decembri 2017 zadržali a následne ich mali postaviť pred súd. Proces sa však doteraz nezačal a čoskoro by mohli byť prepustení na slobodu. V súvislosti s objednaním vraždy Caruanovej-Galiziovej polícia nikoho nezatkla.

Holandský poslanec Pieter Omtzigt vo svojej správe pre PZ RE vymenúva celý rad korupčných škandálov na Malte, nedostatkov v tamojšom právnom systéme a zdržaní vo vyšetrovaní daného prípadu.

„Policajné vyšetrovanie bolo zdržané odmietaním úradov odvolať príslušníka s konfliktom záujmov. Polícia nebola schopná prevziať údaje z prenosného počítača pani Caruanovej-Galiziovej, keď jej boli ponúknuté,“ napísal Omtzigt. Polícia podľa neho nezahrnula do vyšetrovania ani popredné osobnosti, o ktorých novinárka písala.

Rada Európy upozornila na hlavné hrozby pre slobodu prejavu

„Viem úplne pochopiť, prečo rodina Caruanovej-Galiziovej vôbec neverí v schopnosť maltských orgánov vyšetriť efektívne túto vraždu. Zjavne je teraz potreba viesť nezávislé vyšetrovanie,“ dodal poslanec. Kancelária maltského premiéra Josepha Muscata bezprostredne nereagovala na žiadosť AP o vyjadrenie.

Spomínaný výbor PZ RE prerokoval obsah predloženej správy na stredajšom zasadnutí v Paríži. Prijal pritom návrh uznesenia vyzývajúceho na vyšetrenie tejto vraždy, o ktorom má v júni hlasovať v Štrasburgu celé PZ RE.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia