Jednou vetou

Radikálna strana chce vyhlásiť Zelenského výnos o voľbách za protiústavný

Volodymyr Zelenskyj

foto: TASR/AP

Líder ukrajinskej Radikálnej strany a vodca rovnomennej frakcie v parlamente Oleh Ľaško obvinil prezidenta Volodymyra Zelenského z toho, že konal nezodpovedne a porušil ústavu, keď podpísal výnos o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných volieb.

Ľaško súčasne oznámil, že jeho strana začína zbierať podpisy pod výzvu adresovanú Ústavnému súdu, aby výnos prezidenta o rozpustení parlamentu vyhlásil za protiústavný, informovala v stredu agentúra Ukrinform. Na to, aby súd ich petíciu prijal a zaoberal sa ňou, je potrebných 45 podpisov poslancov parlamentu.

Zelenskyj rozpustil parlament, termín volieb stanovil na 21. júla

Výnos o rozpustení parlamentu označil Ľaško vo svojom príspevku na Facebooku za „protiústavný, protizákonný a svojvoľný“. Zelenskyj podľa neho postupuje ako svojho času Viktor Janukovyč, keď v roku 2010 po voľbách „vďaka zapredaným sudcom“ Ústavného súdu zmenil ústavu.

Ľaško v tejto súvislosti obvinil Zelenského, že sa snaží uzurpovať si moc v krajine. Súčasne varoval, že Ukrajinu momentálne delí „len jeden krok“ od „revanšu“ Strany regiónov, ktorá podporovala exprezidenta Janukovyča.
Ľaško súčasne deklaroval, že jeho tím je pripravený na predčasné voľby a bude v nich kandidovať.

Kauza Kerčský prieliv: Porošenko je podozrivý z vlastizrady

V Kyjeve sa v stredu uskutoční mimoriadna schôdza ukrajinského parlamentu. O jej zvolanie požiadal Zelenskyj predsedu parlamentu Andrija Parubija po utorkovej sérii konzultácií s lídrami parlamentných frakcií. Rokovať sa má o zmenách vo volebnom zákone. Zelenskyj totiž navrhol, aby sa na Ukrajine prestal uplatňovať väčšinový systém a aby sa hranica na vstup politických strán do parlamentu znížila z piatich na tri percentá.

V súlade so Zelenského výnosom sa predčasné voľby na Ukrajine budú konať 21. júla.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia