Jednou vetou

Radikálnemu aktivistovi vo Francúzsku vybuchol v ruke slzotvorný granát

Pozemok okupovaný squattermi po výbuchu slzotvorného granátu

foto: twitter.com/RT France

Vážne zranenie ruky utrpel jeden z aktérov potýčok s políciou, ktoré sa v utorok odohrali na pozemku okupovanom squattermi pri obci Notre-Dame-des-Landes na západe Francúzska.

Zranenie mladíkovi spôsobil slzotvorný granát, ktorý na územie obsadené aktivistami hodila polícia. Mladý muž ho chcel hodiť späť policajtom, granát mu však v ruke explodoval a vážne ho zranil.

Incident potvrdilo aj francúzske ministerstvo vnútra. Podľa neho v Notre-Dame-des-Landes útočilo na policajtov a príslušníkov žandarmérie asi 50 radikálnych a maskovaných osôb, ktoré pritom použili zápalné fľaše a ďalšie predmety. Prípadom sa začal zaoberať prokurátor.

Sýrska armáda a polícia oslavovali dobytie celého Damasku

Areál v Notre-Dame-des-Landes, vzdialený približne 20 kilometrov severne od mesta Nantes v departemente Loire-Atlantique, okupujú od roku 2009 desiatky prevažne ľavicových odporcov plánu na výstavbu letiska za 580 miliónov eur.

Francúzska vláda v januári od tohto projektu ustúpila a dala squatterom čas do jari, aby pozemky vo vlastníctve štátu uvoľnili. V apríli potom francúzske úrady začali operáciu zameranú na odsun ekoaktivistov a anarchistov z uvedeného priestranstva.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia