Jednou vetou

Radšej si neplánujte zahraničnú dovolenku, radí občanom Kurz

Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz počas vystúpenia na mimoriadnom zasadnutí parlamentu, Viedeň 15. 3. 2020

foto: Facebook Sebastian Kurz

Kancelár potvrdil, že zostáva v platnosti už dávnejšie predstavený harmonogram postupného uvoľňovania opatrení. Na začiatku mája by sa mali začať otvárať školy a obchody, v polovici mája aj reštaurácie.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v utorok vyjadril názor, že je rozumnejšie plánovať si na toto leto dovolenku len v rámci Rakúska. Občania by podľa neho nemali zatiaľ rátať s tým, že v dohľadnej dobe by mohlo byť reálne slobodné cestovanie po Európe.

Všade dobre, doma najbezpečnejšie v týchto časoch

Kurz vyhlásil, že on sám si plánuje dovolenku v Rakúsku. „Môžem odporučiť obyvateľom Rakúska, aby spravili to isté,“ povedal. Kancelár zároveň potvrdil, že zostáva v platnosti už dávnejšie predstavený harmonogram postupného uvoľňovania opatrení, ktoré vláda prijala v rámci boja proti koronavírusu.

Kurzov kabinet tak stále ráta s tým, že už 1. mája sa otvoria takmer všetky obchody a od rovnakého dátumu sa začnú otvárať aj školy. Od polovice mája by potom mohli byť opätovne otvorené už aj reštaurácie a bary a tiež kostoly.

Tiež postupne, ako na Slovensku, alebo v Česku

Dvojtýždňové rozostupy medzi jednotlivými fázami boli zvolené zámerne, pretože práve 14 dní je čas, dokedy by sa mal vždy prejaviť vplyv nových opatrení na celkovú situáciu okolo koronavírusu.

Ak by vláda videla, že počet prípadov nákazy začne zase výraznejšie stúpať, opäť „zatiahne záchrannú brzdu“, povedal Kurz.

VIDEO: Od stredy sa otvárajú niektoré obchody, ďalšie podľa situácie

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia