Rajoy je pripravený na dialóg s Katalánskom, viesť ho chce s Arrimadasovou

Mariano Rajoy

Foto: TASR/AP

Španielsky premiér Mariano Rajoy vyjadril v piatok pripravenosť na dialóg s novou katalánskou vládou, ak jej predstavitelia budú dodržiavať španielsku ústavu. S osobou, s ktorou chce rokovať, je víťaz volieb, a tou je volebná líderka katalánskej odnože liberálnej strany Občania Inés Arrimadasová, uviedla agentúra Catalan News.

Rajoy podľa Catalan News na úvod svojej tlačovej konferencie v Madride zablahoželal Arrimadasovej k úspechu jej strany vo voľbách. Poznamenal tiež, že počas dňa už hovoril aj s predsedom Občanov Albertom Riverom.

Rajoy tiež vyhlásil, že po štvrtkových voľbách do katalánskeho regionálneho parlamentu očakáva novú éru vzťahov založenú na dialógu.

Výsledky volieb v Katalánsku do budúcnosti regiónu nevniesli veľa svetla

Voľby svojimi výsledkami potvrdili rozkol v katalánskej spoločnosti na odporcov a prívržencov nezávislosti. Výsledok volieb, v ktorých najviac hlasov získala liberálna strana Občania a väčšinu v parlamente zasa secesionistické strany, podľa Rajoya svedčí o rozmanitosti názorov v Katalánsku, čo novú vládu podľa neho prinúti dodržiavať zákon.

Agentúra Catalan News v tejto súvislosti poznamenala, že Rajoy na tlačovej konferencii odignoroval výzvu na dialóg, ktorú mu z Bruselu dve hodiny predtým adresoval zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont. Ten chce s Rajoyom v niektorej z krajín Európskej únie okrem Španielska, keďže tam mu hrozí trestné stíhanie za vzburu.

Volebné víťazstvo v Katalánsku oslavujú stúpenci aj odporcovia nezávislosti

Agentúra AP konštatovala, že Puigdemont by sa chcel vrátiť do Katalánska a znovu sa stať vodcom regiónu. Ako jeden zo separatistických kandidátov, ktorý získal najviac hlasov, by mohol znovu nastúpiť na svoj niekdajší post predsedu regionálnej správy v autonómnom spoločenstve Katalánska (Generalitat de Catalunya).

Predchádzajúca katalánska vláda vypísala referendum o nezávislosti, ktoré španielske súdy vyhlásili za protiústavné. Po tom, ako katalánsky parlament koncom októbra jednostranne vyhlásil nezávislosť, Rajoyova vláda aktivovala článok 155 španielskej ústavy a prevzala nad Katalánskom kontrolu. Súčasťou opatrení Madridu bolo aj vypísanie predčasných volieb do katalánskeho parlamentu a odvolanie regionálnej vlády.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie