Jednou vetou

Rajoy: Právne rozhodnutia je potrebné rešpektovať a dodržiavať

Mariano Rajoy

Foto: TASR/AP

Španielsky premiér Mariano Rajoy bude rešpektovať všetky právne rozhodnutia v prípade lídra katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta.

„Vždy som hovoril a zopakujem to teraz, že právne rozhodnutia je potrebné rešpektovať a dodržiavať,“ vyhlásil Rajoy v sobotu podľa tlačovej agentúry DPA na zjazde španielskych ľudovcov z PP v Seville.

Podľa vlastných slov pred novinármi Rajoy o tomto prípade ešte nehovoril s nemeckou spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou a nemá to ani v úmysle. O kauze by mali, ako zdôraznil, rozhodnúť výlučne súdy v Španielsku a v Nemecku.

Puigdemont vyzval z Berlína španielsku vládu na politický dialóg

Ako je známe, Vrchný krajinský súd so sídlom v meste Schleswig vo štvrtok večer rozhodol, že Puigdemonta nemožno vydať do Španielska pre trestný čin vzbury, ktorému by v nemeckom právnom poriadku najskôr zodpovedala vlastizrada, pretože nie je naplnená jeho skutková podstata. Vyhovel žiadosti prokuratúry o vydanie vydávacieho zatykača na vtedy ešte uväzneného politika v súvislosti s údajnou spreneverou, avšak jeho platnosť predbežne pozastavil s tým, že si i toto podozrenie vyžaduje objasnenie a ďalšie informácie.

Zároveň stanovil sumu 75.000 eur, po ktorej zložení Puigdemont mohol v piatok opustiť väzenskú celu, avšak za konkrétnych podmienok. Nesmie opustiť územie Nemecka, každú zmenu prechodného bydliska musí oznámiť a raz týždenne sa má hlásiť na polícii.

Súd súčasne konštatoval, že neeviduje indície, ktoré by naznačovali, že Puigdemontovi by v Španielsku mohlo hroziť politicky motivované prenasledovanie.

Aj keď sa súd podobne ako generálna prokuratúra domnieva, že jestvuje nebezpečenstvo úteku podozrivého, vzhľadom na neprípustnosť jeho vydania pre trestný čin vzbury zastáva názor, že proces Puigdemontovho prípadného vydania do Španielska možno garantovať aj menej závažnými opatreniami ako väzba.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia