Jednou vetou

Rajoy sa pred hlasovaním o nedôvere poďakoval všetkým Španielom

Španielsky premiér Mariano Rajoy

Foto: TASR/AP

Španielsky premiér Mariano Rajoy sa pred piatkovým hlasovaním o vyslovení nedôvery v parlamente poďakoval všetkým Španielom a vyhlásil, že je je hrdý na výsledky svojho kabinetu.

„Je pre mňa česť, že zanechávam Španielsko v lepšom stave, než v akom som ho našiel. Ďakujem všetkým Španielom a želám im všetko dobré,“ povedal Rajoy podľa agentúry AP v krátkom príhovore k poslancom.

V Španielsku hrozí vyslovenie nedôvery vláde premiéra Rajoya

Rajoy ďalej vyhlásil, že akceptuje výsledok demokratického hlasovania a bude prvý, kto zagratuluje lídrovi socialistov Pedrovi Sánchezovi. Ten by sa po prípadnom páde vlády mohol stať novým dezignovaným premiérom.

Na piatkovej schôdzi španielskeho parlamentu zrejme dôjde k historicky prvému vyjadreniu nedôvery vláde v Španielsku. Iniciovala ho opozičná Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE), ktorá na takýto krok dlho nemala potrebnú väčšinu 176 hlasov. Na stranu socialistov sa však teraz priklonila aj malá Baskická nacionalistická strana (PNV), ktorá sa s piatimi mandátmi môže stať pomyselným jazýčkom na váhach.

Úradujúci španielsky premiér Mariano Rajoy stojí od jesene 2016 na čele menšinovej vlády, keďže predčasné parlamentné voľby nepriniesli jasnú väčšinu pre žiaden politický tábor.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia