Jednou vetou

Raketový útok na severozápade Sýrie si vyžiadal najmenej 12 obetí a 15 zranených

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Najmenej 12 civilistov prišlo o život pri raketovom útoku na dedinu na severozápade Sýrie, ktorá je pod kontrolou sýrskej vládnej armády. Z útoku, ktorý sa odohral v nedeľu neskoro večer, sýrska štátna agentúra SANA obvinila alianciu radikálnych islamistických skupín Haját Tahrír aš-Šám (HTS, Výbor za oslobodenie Levanty), jednu z niekdajších sýrskych odnoží teroristickej siete al-Káida.

SANA dodala, že útok na dedinu Wadíhí, ležiacu južne od mesta Aleppo, si vyžiadal aj najmenej 15 zranených.

V Británii sídliace Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré monitoruje vývoj v Sýrii, informovalo o rovnakom počte obetí, pričom však spresnilo, že medzi mŕtvymi je aj päť detí. Podobne ako vládne zdroje, aj SOHR z útoku obvinilo džihádistov, pričom však vinu zaň nepripísalo priamo oddielom HTS ani inému džihádistickému zoskupeniu.

Zo Sýrie sa vrátilo šesť detí členov Islamského štátu

 K raketovému útoku došlo v situácii, keď sýrske vládne jednotky uviazli v bojoch s príslušníkmi HTS v susednej provincii Hamá. V sobotu tam v bojoch zahynulo viac ako 35 vojakov, podľa SOHR väčšinou príslušníkov vládnej armády.

Agentúra AFP pripomenula, že časti provincií Aleppo, Hamá a Idlib by mali byť ochránené pred mohutnou ofenzívou vládnych síl, a to nárazníkovou zónou – dohodu o nej podpísali Rusko a Turecko vlani v septembri. Táto dohoda však v praxi nikdy nebola plne implementovaná, pretože džihádisti sa odmietli stiahnuť z oblasti, ktorá mala byť demilitarizovanou zónou.

HTS v januári tohto roku posilnila svoju administratívnu kontrolu nad časťou Sýrie, ktorá zahŕňa väčšinu územia provincie Idlib, ako aj priľahlé časti provincií Lázikíja, Hamá a Aleppo.

Turecko poprelo Ruskom avizované úplné prímerie v sýrskej provincii Idlib

Sýrska vláda a Rusko od konca apríla vystupňovali bombardovanie regiónu, pričom podľa SOHR zabili takmer 400 civilistov.

Občianska vojna v Sýrii, ktorá sa začala v roku 2011 potláčaním protivládnych protestov, si už vyžiadala vyše 370.000 životov a vyhnala z domova milióny obyvateľov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia