Jednou vetou

Rakúšana spájaného s terorizmom prepustili z väzby

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Turecké úrady prepustili z väzby rakúskeho občana Maxa Zirngasta, ktorého obviňujú z členstva v teroristickej organizácii. Rakúšan však nesmie opustiť územie Turecka, informovala v utorok agentúra AP.

Max Zirngast strávil v tureckej cele predbežného zadržania tri mesiace. O jeho prepustení rozhodol v pondelok súd v Ankare. Nesmie však odcestovať z krajiny a musí sa hlásiť na polícii každý týždeň až do súdneho pojednávania vytýčeného na 11. apríla.

Rakúske médiá v utorok priniesli vyjadrenie rezortu diplomacie vo Viedni, podľa ktorého už 29-ročný Zirngast opustil brány prísne stráženého väzenia Sincan 2 neďaleko Ankary.

V USA zomrelo ďalšie dieťa zadržiavaných migrantov z Guatemaly

Maxa Zirngasta zadržali 11. septembra. Spolu s ďalšími dvoma osobami čelí obvineniu z členstva v ozbrojenej teroristickej organizácii. V prípade usvedčenia mu hrozí až 10 rokov väzenia.

Zirngast je čerstvým absolventom univerzity v Ankare, kde študoval politické vedy a filozofiu. V minulosti písal v ľavicových publikáciách kritické články o tureckom prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, ako aj o zakázanej Strane kurdských pracujúcich (PKK), zaraďovanej Tureckom, Európskou úniou i Spojenými štátmi medzi teroristické skupiny. O Zirngastovo prepustenie žiadal Ankaru aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia