Jednou vetou

Rakúska islamská komunita odmietla úvahy o zákaze pôstu moslimských školákov

Ilustračné foto

TASR/AP

Generálny tajomník vládnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Karl Nehammer volá po zákaze pôstu pre školopovinné moslimské deti počas pôstneho mesiaca ramadán. Dôvodom sú množiace sa správy pedagógov o oslabnutých školákoch v predmetnom období.


„Ak náboženské rituály – bez ohľadu na náboženstvo – ohrozujú zdravie detí, zachádza to jednoznačne priďaleko,“ vyhlásil politik vo štvrtok pre tlačovú agentúru APA.

Osobne považuje náboženskú slobodu za veľkú hodnotu a má plné porozumenie pre náboženské rituály, avšak, keď sa náboženstvo dostane nad blaho detí, potom je koniec, uviedol Nehammer.

Erdogan sľubuje Rakúsku odvetné opatrenia za zatvorenie mešít

Podľa jeho názoru nesmie dôjsť k tomu, aby vznikali zdravotné riziká pre deti a pedagógovia nemohli školákov vyučovať. Pre školopovinné deti, ktoré sú jednoznačne oslabené a nedokážu sledovať proces výučby, žiada Nehammer preto zákaz pôstu.

Predstavitelia islamskej komunity v Rakúsku požiadavku politiku rozhodným spôsobom odmietli. Mesiac ramadán podľa ich názoru obsahuje podstatne viac ako zdržanlivosť pri konzumácii jedál a nápojov. Každý politik, ktorý by chcel v súvislosti s týmto mesiacom zavádzať zákazy, by si mal uvedomiť, že jeho konanie predstavuje útok na hodnoty ako etika sociálneho zomknutia alebo empatia a snahu o úplne nediferencované umiestnenie pôstnej praxe moslimov do zlého svetla.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia