Jednou vetou

Rakúska prokuratúra začala vyšetrovanie vo veci korupčného videa z Ibizy

Ilustračné foto

TASR

Viedenská prokuratúra začala v pondelok vyšetrovanie v súvislosti s korupčným videom nahraným na ostrove Ibiza, ktoré spôsobilo v Rakúsku rozpad vládnej koalície. Informovala o tom agentúra APA.

Hovorkyňa prokuratúry Nina Busseková uviedla, že „vyšetrovanie bude prebiehať vo viacerých smeroch“. Z taktických dôvodov však odmietla spresniť akékoľvek ďalšie informácie.

Na nahrávke tajne zhotovenej v roku 2017 na ostrove Ibiza, ktorú zverejnili nemecké médiá, diskutuje bývalý vicekancelár a šéf Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache o možných nelegálnych daroch pre FPÖ a údajnej príbuznej istého ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak jeho strane pomôže k úspechu vo vtedajších rakúskych voľbách.

Trump sa nezhodol s Abem: „Netrápia“ ho raketové skúšky Severnej Kórey

Strache podal minulý piatok na viedenského právnika, rakúskeho pseudodetektíva a ženu rusko-lotyšského pôvodu vydávajúcu sa za príbuznú ruského oligarchu na videu trestné oznámenie.

Šéfka opozičnej Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Pamela Rendiová-Wagnerová vyhlásila, že členovia SPÖ jednohlasne podporia pondelňajšie hlasovanie o vyslovení nedôvery Kurzovej vláde, ktoré SPÖ iniciovala. Úmysel hlasovať za tento návrh avizovala aj krajne pravicová (FPÖ).

Na mimoriadnom zasadnutí dolnej komory parlamentu poslanci už odhlasovali, že novým šéfom poslaneckého klubu populistickej FPÖ bude bývalý minister vnútra Herbert Kickl, píše denník Der Kurier.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia