Rakúska vláda bude proeurópska a jej program to podčiarkuje, vyhlásil Kurz

Vicekancelár Heinz-Christian Strache (vľavo) a kancelár Rakúska Sebastian Kurz na pôde parlamentu vo Viedni 20. decembra 2017

Foto: TASR/AP

S programovým vyhlásením novej rakúskej koaličnej vlády ľudovcov z ÖVP a slobodných z FPÖ vystúpil v stredu popoludní na pôde parlamentu vo Viedni nový spolkový kancelár, bývalý šéf tamojšej diplomacie a líder Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz.

„Vždy som jasne hovoril, že táto vláda bude proeurópska a program, ktorý dnes predkladáme, to podčiarkuje,“ zdôraznil nástupca sociálneho demokrata Christiana Kerna na čele rakúskej spolkovej vlády.

Sebastian Kurz požiadal prítomných poslancov, osobitne tých opozičných, aby pristupovali k práci jeho vládneho kabinetu s rešpektom, informoval rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF. Kancelár dodal, že si uvedomuje kontrolnú úlohu opozície, avšak tešil by sa spolupráci i rešpektovaniu zámerov vládneho kabinetu.

Tusk aj Juncker podporili nového rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza

Rakúsky kancelár sa prihlásil k minulosti krajiny, k Európskej únii a opätovne prisľúbil nový štýl vládnutia.
Kurz pripomenul, že v budúcom roku si krajina pripomenie 100. výročie vzniku republiky, ale aj „zahanbujúce a smutné udalosti okolo marca 1938. Antisemitizmus nemá v Rakúsku a v Európe miesto,“ zdôraznil.

Ako formuloval, zmeny by mali priniesť nádej a šance, niekedy však môžu predznamenať aj trecie plochy či neistoty. „Zmena je čosi, na čo možno mať odlišný názor, avšak nie je to nič, čo možno zastaviť,“ zdôraznil a dodal, že spoločným cieľom všetkých vrátane vlády bude dostať Rakúsko opäť medzi popredné krajiny.

„Chceme dosiahnuť comeback pre Rakúsko, na ktorý budeme môcť byť spoločne hrdí a z ktorého budú profitovať všetci v našej krajine,“ citovala Kurza tlačová agentúra APA.

Vo Viedni protestovali stovky ľudí proti novej vláde

Rakúsky spolkový kancelár vyzdvihol prioritné zámery čierno-modrej vládnej koalície, ako napríklad zníženie daňového zaťaženia, väčšiu efektívnosť sociálneho systému, zvýšenie bezpečnosti a poriadku, boj proti ilegálnej migrácii či opatrenia v oblasti školstva.

Za hodnoty, o ktoré sa chce opierať nová rakúska vláda, označil kancelár „rešpekt, slušnosť a aj zdravý rozum“.
Detailne predstavil svoj vládny tím, ktorého členovia sa tentoraz neprezentovali poslancom sami.

Rakúsky kancelár sa nezabudol poďakovať za prácu a profesionálne odovzdanie rezortov členom predchádzajúcej vlády, ako aj za spoluprácu z uplynulých dvoch mesiacov prezidentovi Alexandrovi Van der Bellenovi.

Nová rakúska vláda zložila slávnostný sľub

Vicekancelár a líder Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache (FPÖ) v následnom vystúpení ubezpečil opozíciu, že jej dobré návrhy v parlamente nezapadnú.

Osobitnú pozornosť venoval druhý muž novej rakúskej vlády bezpečnostnej politike, osobitne ochrane štátnych hraníc, ako aj s tým súvisiacemu zastaveniu ilegálnej migrácie a ukončeniu prisťahovalectva takpovediac za rakúskym sociálnym systémom.

Na margo Európskej únie ako celku Strache povedal, že sa bude usilovať zabrániť vzniku centralistického superštátu.
S poľutovaním vzal na vedomie, že hospodárska a obchodná dohoda EÚ s Kanadou (CETA) už nadobudla platnosť, čo vníma ako dedičstvo-bremeno po predchádzajúcom rakúskom kancelárovi Christianovi Kernovi.

Rečník sa netajil, že napriek radosti z dosiahnutého má ešte mnoho zatiaľ nerealizovaných zámerov, a to i v oblasti priamej demokracie či v hospodárskej sfére. Pred vládou je mnoho malých krokov, dodal.

Môže vás zaujímať

Von der Leyenová a Timmermans predstavili Európsky ekologický dohovor