Jednou vetou

Rakúska vláda plánuje zaviesť väzbu pre nebezpečných žiadateľov o azyl

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Rakúske ministerstvo vnútra plánuje zaviesť "zaisťovaciu väzbu pre nebezpečných žiadateľov o azyl", čím reaguje na udalosť z minulého týždňa, keď muž tureckého pôvodu ubodal vedúceho sociálneho úradu v meste Dornbirn. Informovala o tom tlačová agentúra APA, ktorej takýto návrh potvrdil vo štvrtok večer minister vnútra Herbert Kickl.

Francúzska ministerka: Británia sa musí poponáhľať a rozhodnúť o brexite

Na zavedenie spomínaného opatrenia je nutné pozmeniť rakúsku ústavu, konkrétne článok týkajúci sa ochrany osobnej slobody. Nové znenie by malo obsahovať zmienku o možnosti väzby na základe cudzineckého práva, odôvodnenej ohrozením národnej bezpečnosti alebo verejného poriadku, avšak odlišujúcej sa od väzby pred vyhostením.

V prípade, že v Rakúsku požiada o azyl napríklad osoba považovaná za možnú hrozbu, mala by byť hneď na začiatku spracovaná príslušná „prognóza“ a prijaté opatrenia, akým je navrhovaná „zaisťovacia väzba“.

Kickl vyjadril očakávanie, že návrh ústavného zákona získa dostatočnú podporu v parlamente, aby bola dosiahnutá potrebná dvojtretinová väčšina.

Súd rozhodol o väzbe politika obvineného v prípade vraždy Handziukovej

„Kto sa na tejto zmene nebude spolupodieľať, dá jasne najavo, že mu v skutočnosti nezáleží na ochrane obyvateľov pred zločinnými žiadateľmi o azyl,“ povedal minister.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule