Jednou vetou

Rakúski lídri odmietli myšlienku obmedzovania komunikácie polície s médiami

Sebastian Kurz

foto: TASR/AP

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ako aj prezident Alexander Van der Bellen kritizovali v utorok postup ministerstva vnútra vo Viedni, ktoré podľa uniknutého e-mailu odporúča polícii obmedziť na minimum komunikáciu s médiami prinášajúcimi "veľmi jednostranné a negatívne" spravodajstvo z danej oblasti. O najnovšom škandále v rakúskej vláde informovali v utorok agentúry APA, DPA i AP.

Podľa vyjadrenia Kurza, ktorý odcestoval do New Yorku na všeobecnú rozpravu Valného zhromaždenia OSN, „akékoľvek obmedzovanie slobody tlače je neprijateľné“. „V Rakúsku nesmie dochádzať k vylučovaniu či bojkotovaniu vybraných médií. To platí pre osoby zodpovedné za komunikáciu na všetkých ministerstvách a v iných verejných inštitúciách,“ dodal šéf rakúskej vlády a konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) vo svojom odkaze, adresovanom ministrovi vnútra Herbertovi Kicklovi z koaličnej pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Kurz však vypracovanie novej smernice rezortom vnútra a úsilie o korektnú spoluprácu so všetkými médiami považuje za správne.

V podobnom duchu sa vyjadril aj prezident Van der Bellen, nachádzajúci sa takisto v New Yorku. „Sloboda prejavu, médií a tlače sú základnými piliermi našej liberálnej demokracie a nášho právneho štátu,“ upozornila hlava štátu s tým, že každé médium by malo mať zo strany verejných orgánov zaručený rovnocenný, slobodný prístup k informáciám.

Van der Bellen privítal stanovisko Kurza, ktorý považuje obmedzenia slobody tlače za neprijateľné. Zároveň pripomenul, že vládne a verejné inštitúcie majú vysokú mieru zodpovednosti za nezávislosť žurnalistiky.

Opoziční labouristi budú v parlamente hlasovať proti brexitu

Rakúske denníky Der Standard a Kurier v pondelok večer uviedli, že získali interný e-mail adresovaný krajinským policajným riaditeľstvám, v ktorom jeden z hovorcov ministerstva vnútra varuje pred určitými médiami vrátane uvedených periodík. Tie podľa neho prinášajú „veľmi jednostranné a negatívne spravodajstvo o spolkovom ministerstve vnútra, resp. polícii“. Vzhľadom na to „si dovoľuje navrhnúť obmedzenie komunikácie s týmito médiami na tú najnutnejšiu (zákonom určenú) mieru“.

Podľa agentúry DPA je toto odporúčanie prejavom zložitého vzťahu ministra vnútra Kickla s médiami. Zväz rakúskych novinárov hovorí v tejto súvislosti o „nebezpečnom prekročení hranice“, zatiaľ čo spolupredseda Zelených v Európskom parlamente označil za „hanbu a škandál, že minister vnútra členskej krajiny EÚ sa pokúša oslabovať slobodu tlače“. Šéfka rakúskej pobočky organizácie Reportéri bez hraníc Rubina Möhringová dokonca vyzvala Kickla na odstúpenie z funkcie.

Samotné ministerstvo však argumentuje, že interný e-mail neobsahoval konkrétne pokyny a minister Kickl ho ani nedostal. Avizovalo zároveň skoré vypracovanie nových pravidiel „transparentnej komunikácie s médiami“ v tomto rezorte.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia