Jednou vetou

Rakúski maloobchodníci vyzývajú vládu na rozdávanie hotovosti obyvateľom

Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz počas vystúpenia na mimoriadnom zasadnutí parlamentu, Viedeň 15. 3. 2020

foto: Facebook Sebastian Kurz

Zväz rakúskeho maloobchodu navrhuje vyplatiť šek na 500 eur všetkým osobám s trvalým pobytom v krajine, vrátane detí a dôchodcov.

Rakúski obchodníci vyzývajú vládu, aby podporila opätovné naštartovanie spotreby zaslaním hotovosti na účty obyvateľov. Šek na 500 eur navrhujú vyplatiť všetkým osobám s trvalým pobytom v krajine, vrátane detí a dôchodcov.

Výzvu zverejnil v utorok Zväz rakúskeho maloobchodu. Rozdané peniaze podľa neho posilnia kúpnu silu v čase, keď krajina postupne zmierňuje obmedzenie ekonomiky vyvolané pandémiou koronavírusu. Zväz podľa údajov na svojej webovej stránke združuje firmy, ktoré v Rakúsku prevádzkujú 200 tis. obchodov, zamestnávajú 400 tis. ľudí a ročne vytvoria obrat za 50 mld. eur.

V USA už vláda zasielanie hotovosti na účty obyvateľov schválila. Japonsko podobný krok zvažuje. O koncepte „rozhadzovania peňazí z helikoptéry“ ako krajnom riešení po vyčerpaní všetkých možností menovej politiky sa diskutuje aj na úrovni centrálnych bánk.

Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová tento týždeň uviedla, že Rada ECB o tejto téme zatiaľ nerokovala a preto k nej ani nezaujala oficiálne stanovisko.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia