Jednou vetou

Rakúsko chce znížiť prídavky na deti v zahraničí

Ilustračné foto

TASR

Rakúsko sa napriek obavám zo strany EÚ chystá znížiť rodinné prídavky na deti žijúce v zahraničí. Pravicovo-konzervatívna vláda predstavila v stredu vo Viedni príslušný návrh zákona, informuje agentúra DPA.

Navrhované škrty by mali postihnúť predovšetkým rodiny, ktorých deti žijú na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Deti žijúce vo Švajčiarsku alebo Belgicku naopak v budúcnosti dostanú – s ohľadom na vyššie životné náklady – viac peňazí, píše DPA.

Rodinné prídavky pre rodičov pracujúcich v Rakúsku sa – v prípade schválenia predmetného zákona parlamentom – majú s platnosťou od roku 2019 prispôsobiť výške životných nákladov v domovských krajinách.

Rakúsko tým ušetrí viac než 100 miliónov eur, uviedla ministerka pre rodinu Juliane Bogner-Straussová. „Tieto prostriedky majú byť použité pre deti v Rakúsku,“ dodala.

V roku 2016 minulo Rakúsko na rodinné prídavky pre 130.000 detí žijúcich v krajinách EÚ a vo Švajčiarsku celkovo 273 miliónov eur. Táto suma predstavuje sedem percent z celkového objemu sociálnych dávok pre deti, ktoré vypláca Rakúsko.

Európska únia ohlásila, že chce preskúmať, či je príslušný rakúsky návrh zákona v súlade s právom EÚ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia