Jednou vetou

RAKÚSKO: Od utorka opätovne otvoria tisícky obchodov

Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz počas vystúpenia na mimoriadnom zasadnutí parlamentu, Viedeň 15. 3. 2020

foto: Facebook Sebastian Kurz

Prísne pravidlá dodržiavania sociálnych odstupov napriek tomu ostávajú v platnosti.

Rakúsko od utorka opätovne otvára tisícky obchodov v rámci uvoľňovania opatrení, ktorých cieľom je zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Záhradné centrá, hobby centrá a malé obchody otvoria svoje brány v rámci plánu rakúskej vlády na opätovné naštartovanie ekonomiky.

Prísne pravidlá dodržiavania sociálnych odstupov napriek tomu ostávajú v platnosti a úrady naďalej vyzývajú ľudí, aby ostali pokiaľ možno doma. V Rakúsku je navyše stále povinné nosiť ochranné rúška v supermarketoch aj v lekárňach.

Aj iné európske krajiny postupne pristupujú k pomalému uvoľňovaniu reštrikcií. Španielsko dovolilo niektorým firmám pokračovať v činnosti, Dánsko otvorilo školy pre menšie deti. Taliansko, najťažšie zasiahnutá krajina Európy s vyše 20-tisíc obeťami, povolí niektorým spoločnostiam obnoviť podnikanie.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, naopak, predĺžil prísne opatrenia v krajine o ďalšie štyri týždne, až do 11. mája. V televíznom prejave to zdôvodnil tým, že súčasné reštrikcie šírenie vírusu spomalili, ale nezastavili ho.

Svetová zdravotnícka organizácie (WHO) privítala spomalenie šírenia nákazy v Európe, zároveň však varovala pred unáhleným uvoľňovaním opatrení.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia