Jednou vetou

Rakúsko pokračuje v kontrolách na hraniciach s Maďarskom a Slovinskom

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Rakúsko od 11. mája predĺži o ďalších šesť mesiacov kontroly na svojej strane hraníc s Maďarskom a Slovinskom. Počas svojho polročného predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa začne 1. júla, si Viedeň zároveň vyhradzuje právo vykonávať "dočasné a selektívne" kontroly na hraniciach so všetkými susednými krajinami. V liste adresovanom Európskej komisii a svojim rezortným partnerom to avizuje rakúsky minister vnútra Herbert Kickl. Informovala o tom v stredu agentúra APA.

Hoci podľa Kickla v posledných mesiacoch klesol počet žiadostí o azyl i prípadov zadržania osôb, ktoré sa do Rakúska dostali nelegálne, situácia nie je dostatočne stabilná, a to je zároveň hlavný dôvod predĺženia kontrol. „Najmä prevádzači by zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach chápali ako zlý signál a zintenzívnili svoju činnosť,“ píše v liste Kickl. Viedeň si je podľa neho vedomá, že takéto kontroly by sa mali používať iba ako posledná možnosť, ale v súčasnej situácii iná neexistuje.

Dôvodom na zachovanie kontrol je aj „latentná hrozba terorizmu v celej Európskej únii“ a toto je jeden zo spôsobov, ako zabrániť „vstupu potenciálnych páchateľov“ na územie EÚ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia