Jednou vetou

Rakúsko pristúpi k zatvoreniu centra KAICIID podporovaného Rijádom

Rakúsky parlament

Ilustračné foto: TASR/AP

Rakúske ministerstvo zahraničných vecí v stredu oznámilo, že bude implementovať výsledok hlasovania poslancov parlamentu vyzývajúci na zatvorenie kontroverzného viedenského strediska pre náboženský dialóg financovaného Saudskou Arábiou. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Poslanci v stredu hlasovali za požiadavku na ukončenie činnosti Centra kráľa Abdalláha pre medzináboženský a medzikultúrny dialóg (KAICIID) po opakovanej kritike porušovania ľudských práv Saudskou Arábiou. Hlasovanie bolo vyvolané nedávnym prípadom, keď Rijád odsúdil na smrť 18-ročného muža za údajné zločiny spáchané ešte v čase, keď bol maloletý.

Nová kancelárka Rakúska sa po prvý raz prihovorila občanom

Rakúsky rezort diplomacie ďalej oznámil, že vyhovie rozhodnutiu parlamentu a „skúma nevyhnutné právne úkony“ v súvislosti s týmto krokom. Centrum bude zatvorené spôsobom, ktorý „nepoškodí záujmy zahraničnej politiky Rakúska, a bude v súlade s medzinárodnou praxou“, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Centrum je od svojho otvorenia v roku 2012 pravidelne zdrojom kontroverzií. Jeho kritici tvrdia, že KAICIID ponúklo vláde v Rijáde možnosti, ako sa bez povšimnutia preniesť cez obvinenia z hrubého porušovania ľudských práv.

Belgicko je pripravené pozastaviť predaj zbraní Rijádu

KAICIID vo vyhlásení uviedlo, že „správy o (stredajšom) parlamentnom hlasovaní prijalo so znepokojením“. Centrum otvoril s veľkou pompou vtedajší generálny tajomník OSN Pan Ki-mun a vysoko postavení predstavitelia hlavných svetových náboženstiev. Zakladaciu dohodu KAICIID podpísalo Rakúsko, Španielsko a Saudská Arábia, pričom Vatikán tu figuroval ako pozorovateľ.

Centrum až donedávna vždy požívalo stupeň politickej ochrany rakúskej vlády, predovšetkým od stredopravicovej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a jej lídra Sebastiana Kurza. Avšak pád jeho vlády v máji a jeho následné odstúpenie z funkcie kancelára po vyslovení nedôvery znamenalo, že ďalšie strany mohli spojiť sily pri hlasovaní proti činnosti KAICIID.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia