Jednou vetou

Rakúsko vydalo zatykač na dôstojníka ruskej vojenskej rozviedky

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Rakúske úrady vo štvrtok oznámili, že vydali zatykač na dôstojníka ruskej vojenskej spravodajskej služby. Prípad siaha až do 80. rokov 20. storočia, poznamenala agentúra AFP.

Podľa nej polícia v Salzburgu oznámila, že „prokuratúra nariadila zaistenie 65-ročného riadiaceho dôstojníka z ruskej vojenskej spravodajskej služby (Hlavnej správy (GU) Generálneho štábu (GŠ) Ozbrojených síl (VS) Ruskej federácie (RF); pred premenovaním sa nazývala Hlavná správa rozviedky (GRU) GŠ VS RF, pozn. TASR) na základe európskych a medzinárodných zatykačov“.

USA uvalili sankcie na Madurových nevlastných synov

Dôstojník bol na webovej stránke rakúskeho ministerstva vnútra menovaný ako 65-ročný Igor Jegorovič Zajcev.

Príkaz na zatknutie sa týka prípadu, ktorý vyšiel najavo v novembri 2018; nemenovaný plukovník rakúskej armády vo výslužbe je podozrivý zo špionáže pre Rusko, ktorú vykonával od 90. rokov 20. storočia do roku 2018.

„Riadiaci dôstojník GRU je podozrivý z presvedčenia 70-ročného plukovníka rakúskej armády vo výslužbe, aby uskutočnil spravodajskú operáciu na úkor Rakúska, odhalil štátne tajomstvá a vedome sa vzdal vojenských tajomstiev,“ uviedla rakúska polícia.

Vo vyhlásení ďalej uviedla, že tento Rakúšan mal prvý kontakt s ruskými spravodajskými službami už v roku 1987 a že po tomto stretnutí „poskytol svojmu riadiacemu dôstojníkovi komplexné informácie… o rakúskych ozbrojených silách, najmä o zbraňových systémoch a zložení pozemných a vzdušných bojových síl“.

Osídľovanie Mesiaca nie je nutné, tvrdí bývalá sovietska kozmonautka

Plukovník vo výslužbe je v súčasnosti vo väzbe, vyšetrovanie prípadu pokračuje, dodala AFP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia