Jednou vetou

Rakúsky minister obrany chce vyšetriť postup krajanov na Golanských výšinách

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Rakúski príslušníci mierovej misie OSN na Golanských výšinách pripustili zrejme v septembri 2012 vedome, aby deviati členovia sýrskej tajnej polície prišli o život v pašerákmi nastavenej pasci. Informoval o tom viedenský týždenník Falter s odvolaním sa na videozáznam, ktorý z incidentu pripravili samotní príslušníci rakúskeho kontingentu mierových síl.

Ten najskôr zachytáva prípravu pasce zločincami v hornatej krajine, neskôr príchod bieleho motorového vozidla so sýrskymi tajnými, ich konzultáciu s Rakúšanmi a následný očakávaný záver, po ktorom sa vojaci z alpskej republiky ešte rozprávajú o tom, či má vôbec zmysel privolať sanitku.

Stoltenberg predstavil agendu rokovaní ministrov zahraničných vecí NATO

Rakúsky minister obrany Mario Kunasek zriadil krátko po zverejnení videozáznamu vyšetrovaciu komisiu, ktorá by mala objasniť, čo sa reálne stalo v septembri 2012 v spomínanej lokalite. Vyšetrovanie, ktoré musí všetko objasniť, by sa malo ukončiť do posledného májového dňa.

Verná ochranka beží s diktátorom na obed, len sa na to pozrite

Podľa názoru šéfredaktora týždenníka Falter Floriana Klenka mohli vojaci zabrániť zločinu, zostáva však právnou otázkou, či tak museli urobiť. Podľa názoru periodika treba preskúmať, či OSN nevydala nariadenie, ktoré vojakom zabránilo v konkrétnom prípade použiť zdravý rozum a zachrániť životy ľudí smerujúcich do pasce.
Informácie priniesol rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Fico by mohol byť predsedom poslaneckého klubu Smeru-SD

Rakúsko sa po dlhoročnom pôsobení na Golanských výšinách stiahlo z tejto mierovej misie v roku 2013, niekoľko mesiacov po teraz zverejnenom incidente – zdôvodniac to bojmi medzi vládnymi silami a povstalcami v okolí jedného zo stanovísk modrých prílb. Podľa názoru týždenníka Falter je teraz logicky na mieste otázka, či predmetný incident mal nejakú spojitosť s rozhodnutím o stiahnutí rakúskych vojakov z oblasti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia