Jednou vetou

Rakúsky prezident vyzval politikov, aby sa usilovali vyriešiť vládnu krízu

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen

foto: TASR/AP

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen apeloval v utorok večer v príhovore súvisiacom s aktuálnou politickou krízou, ktorú vyvolalo zverejnené korupčné video, na politikov, aby sa snažili nájsť cestu z vládnej krízy. Informovala o tom agentúra APA.

„Teraz nie je čas na predvolebné prejavy,“ povedal Van der Bellen. „Nepýtajte sa, či to prinesie niečo vašej strane, ale či to pomôže Rakúsku,“ vyzval politikov. Zároveň sa obrátil na Rakúšanov s prosbou, aby sa v týchto chvíľach neodvrátili od politiky a v nedeľu sa zúčastnili na voľbách do Európskeho parlamentu.

Prezident sa ospravedlnil za obraz, ktorý politika občanom momentálne ukazuje. „Takíto nie sme. Takéto Rakúsko jednoducho nie je,“ prízvukoval. „Teraz to musíme všetci spoločne dokázať,“ dodal.

Parlament bude v pondelok rozhodovať o nedôvere kancelárovi Kurzovi

Denník Kronen Zeitung medzitým zverejnil zatiaľ nepotvrdené mená nových ministrov. Ministrom vnútra by sa mal podľa neho stať bývalý predseda Najvyššieho súdneho a kasačného dvora Eckart Ratz. Rezort sociálnych vecí by mal viesť Walter Pöltner, ktorý na tomto ministerstve v minulosti pôsobil ako riaditeľ jednej z jeho sekcií. Ministerstvo dopravy a digitálnej infraštruktúry by mala prevziať šéfka spoločnosti Austro Control Valerie Hacklová. Ministrom obrany by sa mal stať zástupca náčelníka generálneho štábu Johann Luif.

Mená nových ministrov dočasnej vlády budú oproti pôvodným predpokladom známe až v stredu, keď takisto okamžite zložia prísahu do rúk prezidenta.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia