Jednou vetou

Rakúskym komisárom EÚ by mal byť naďalej Hahn, navrhuje Bierleinová

Johannes Hahn

foto: TASR/AP

Rakúska dočasná kancelárka Brigitte Bierleinová chce nominovať ako zástupcu Rakúska v novej Európskej komisii (EK) doterajšieho eurokomisára Johannesa Hahna.

Pre tohto politika Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a bývalého ministra pre vedu a výskum by išlo už o tretie funkčné obdobie vo výkonnom orgáne EÚ, informovala vo štvrtok tlačová agentúra APA.

Mogheriniová a Hahn: EÚ nesmie zabudnúť na genocídu v Srebrenici spred 24 rokov

Hahn (61) je eurokomisárom od roku 2010 a v dosluhujúcej Komisii má na starosti európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení.

Bierleinová vo vyjadrení pre APA uviedla, že nomináciu Hahna „hodlá navrhnúť spolkovej vláde vo svetle doterajších rozhovorov so stranami zastúpenými v (rakúskej) Národnej rade“. Predsedu Národnej rady Wolfganga Sobotku žiada, aby na pôde jej hlavného výboru „viedol konzultácie o tomto návrhu“ a následne „informoval o výsledku“.

Opätovná nominácia Hahna do EK má v rakúskom parlamente väčšinovú podporu. V prospech Hahna sa vo štvrtok popoludní vyjadrili strany bývalej vládnej koalície – ÖVP a FPÖ (Slobodná strana Rakúska) – a rovnako aj opozičné zoskupenie Jetzt – Liste Pilz.

Súdny dvor EÚ zrušil sankcie voči Janukovyčovi

Šéf delegácie Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) v Európskom parlamente Andreas Schieder však návrh Bierleinovej kritizoval s tým, že Rakúsko by malo silnejšiu pozíciu pri nominácii dvoch osôb vrátane jednej ženy.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie