Jednou vetou

Rakvu s Bushovým telom bude sprevádzať aj jeho asistenčný pes Sully

George Herbert Walker Bush

foto: TASR/AP

Krátko po tom, ako sa objavila správa o úmrtí exprezidenta USA Georgea H.W. Busha, zverejnil jeho hovorca fotografiu psa Sullyho, ako leží pri rakve s telesnými pozostatkami zahalenej americkou vlajkou.

Snímku zachytávajúcu Sullyho, ako s hlavou položenou na predných vetou labkách leží pri rakve, komentoval Jim McGrath, hovorca zosnulého 41. prezidenta USA i jeho v apríli zosnulej manželky Barbary, slovami: „Misia splnená“.

Labrador Sully robil Bushovi spoločnosť kvôli Parkinsonovej chorobe, ktorou v posledných rokoch trpel a robila mu problémy pri pohybe.

Zosnulého amerického exprezidenta Busha si uctia štyrmi dňami obradov

Bushovým spoločníkom sa Sully stal v júni tohto roku. Pomenovaný je po pilotovi Chesleym „Sullym“ Sullenbergerovi III., ktorému sa v roku 2009 podarilo úspešne pristáť s civilným lietadlom na rieke Hudson a zachrániť tak životy 155 cestujúcich na palube.

Televízia CNN však súčasne informovala, že labradorova misia nie je ešte celkom splnená, keďže bude rakvu s Bushovým telom sprevádzať aj počas jeho leteckej prepravy z Houstonu v štáte Texas do Washingtonu D.C., kde sa uskutočnia rozlúčkové obrady.

Rakvu s telom exprezidenta Busha vystavia vo washingtonskom Kapitole

Americká televízia NBC medzičasom informovala, že labrador Sully sa teraz vráti k „jednotke“ neziskovej organizácie Vet Dogs, ktorá vojnovým veteránom s postihnutím poskytuje asistenčných psov.

„Aj keď náš pes bude našej rodine chýbať, sme presvedčení, že rovnakú radosť ako nám, bude robiť aj vo svojom novom domove,“ uviedol syn zosnulého prezidenta George W. Bush, ktorý stál na čele USA v rokoch 2001-09.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia