Jednou vetou

Reakcia vládnych úradov na hurikán v Portoriku je podľa Trumpa „nedocenená“

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v stredu vyhlásil, že vláda USA je pripravená na hurikán Florence a odmieta kritiku reakcie jeho administratívy na minuloročný hurikán Maria v Portoriku, kde zahynuli tisíce ľudí.

„Za našu prácu súvisiacu s hurikánom v Texase a na Floride sme dostali jednotky (a odviedli sme nedocenenú skvelú prácu v Portoriku, aj napriek tomu, že ide o neprístupný ostrov s chabými dodávkami elektriny a nekompetentnou starostkou San Juanu)“, uviedol Trump na Twitteri.

Pre hurikán Florence vyhlásili vo Washingtone výnimočný stav

Reakciu vlády v Portoriku označil za „úspešnú“, aj keď z federálnej správy vyplýva, že v dôsledku hurikánu Maria prišlo o život 2975 ľudí.

Agentúra AP pripomína, že starostka San Juanu viní Trumpa za oneskorenie dodávok pomoci a financií na ostrov.
Hurikán štvrtej kategórie s rýchlosťou vetra 250 kilometrov za hodinu zničil v Portoriku v septembri 2017 elektrickú sieť, prerušil dodávky vody a spôsobil rozsiahle záplavy, takže mnoho ciest bolo neprejazdných. Veľa chorých a starších ľudí z toho dôvodu nedostalo lekárske ošetrenie ani pomoc.

Trump k útokom z 11. septembra 2001: USA sa nikdy nepodriadia tyranii

V súvislosti s blížiacim sa hurikánom Florence Trump uviedol, že je väčší, ako sa predpokladalo. Podľa jeho slov sú záchranné zložky pripravené a obyvateľov vyzval, aby na seba dávali pozor.

Očakáva sa, že Florence udrie na pevninu vo štvrtok neskoro večer alebo v piatok skoro ráno a prinesie so sebou zrážky od 30 do 80 centimetrov. Severná a Južná Karolína a Virgínia nariadili pozdĺž pobrežia hromadné evakuácie.

Môže vás zaujímať

AUSTRÁLIA: Najväčší vydavateľ pozastavuje tlač 60 regionálnych novín