Jednou vetou

Republikánsky senátor pohrozil Iránu drvivým úderom, ak ohrozí bezpečnosť USA

Republikánsky senátor Lindsey Graham

foto: TASR/AP

Americký republikánsky senátor Lindsey Graham v pondelok vyzval na "drvivý vojenský úder" voči Iránu v prípade, ak Teherán podnikne kroky proti americkým záujmom na Blízkom východe. Informovala o tom agentúra AFP.

Graham bol podľa svojich slov o súčasnej situácii na Blízkom východe informovaný poradcom amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Johnom Boltonom. Ten je podľa AFP v rámci americkej administratívy známy ako „jastrab“ a zástanca silových riešení.

OSN vyjadrila znepokojenie nad rastúcim napätím medzi USA a Iránom

„Je zrejmé, že počas posledných niekoľkých týždňov Irán napádal ropovody, ako aj lode iných krajín a vytváral hrozby namierené voči americkým záujmom v Iraku,“ napísal Graham na Twitteri. Senátor v tejto súvislosti ďalej dodal, že ak sa iránske hrozby stanú realitou, Spojené štáty musia prísť s „zdrvujúcou vojenskou reakciou“.

Kongresman za Demokratickú stranu Ruben Gallego odmietol Grahamove tvrdenia s poukazom na to, že študoval tie isté materiály ako republikánsky senátor. „To nie je to, čo tam je napísané. Ide o úplnú informačnú predpojatosť v snahe dospieť k takým záverom, aké on (Graham) chce pre seba, aj pre médiá,“ oponoval Gallego tiež prostredníctvom Twitteru.

Irán plánuje zvýšiť produkciu nízkoobohateného uránu

Ešte minulý týždeň sa Iránom podporovaní šiitskí povstalci – húsíovia – prihlásili k útoku dronmi na ropnú infraštruktúru v Saudskej Arábií, ktorá je kľúčovým spojencom USA na Blízkom východe a zároveň bombarduje pozície húsíov v Jemene.

Tento incident nasledoval po zatiaľ neobjasnenej sabotáži štyroch lodí – vrátane dvoch saudskoarabských tankerov – pri pobreží Spojených arabských emirátov. Hoci Spojené štáty v prípade týchto incidentov oficiálne neoznačili Irán ako ich páchateľa, alebo iniciátora, pravidelne Teherán obviňujú z prípravy útokov na americké záujmy v regióne, píše AFP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia