Ri Jong-ho: Severná Kórea a Sýria čelia rovnakému „nepriateľovi“

Čínsky minister zahraničných vecí Wang Im (vpravo) a severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho si podávajú ruky pred stretnutím 3. apríla 2018 v Pekingu

foto: TASR/AP

Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho v utorok vyhlásil, že jeho krajina a Sýria čelia rovnakému "nepriateľovi".

Sýrsky prezident Bašár Asad, ktorý ho prijal v Damasku, reagoval označením Spojených štátov ako nepriateľskej krajiny k Sýrii a Severnej Kórei, uviedla sýrska štátna tlačová agentúra SANA.

Washington má odhadom 2000 vojakov umiestnených na východe Sýrie v rámci svojej kampane proti militantom zo skupiny Islamský štát.

Pápež sa v prvý deň adventu modlil za mier v Sýrii

Severokórejský minister zablahoželal Sýrii k nedávnym víťazstvám nad ozbrojenými skupinami a uviedol, že vojenské a politické úspechy predstavujú „pevný základ“ pre obnovu krajiny.

Ri Jong-ho odovzdal Asadovi posolstvo od severokórejského vodcu Kim Čong-una a vyzval tiež na užšiu spoluprácu medzi oboma štátmi.

Severná Kórea otestovala novú ultramodernú taktickú zbraň

Agentúra AP pripomína, že Sýria a Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) sú dlhoroční spojenci. Obviňujú ich zo spolupráce týkajúcej sa chemických zbraní, čo oba štáty popierajú.

Môže vás zaujímať

OSN varuje, že peniaze na humanitárnu pomoc Jemenu sa môžu minúť do 6 týždňov